Çukurova Balkon

Corio, İskenderun'a 116 milyon Euro'ya gidiyor

Corio, İskenderun'a 116 milyon Euro'ya gidiyor Corio, İskenderun'a 116 milyon Euro'ya gidiyor

Hollandalı gayrimenkul yatırımcısı Corio, Türkiye'deki 10'uncu alışveriş merkezini 116 milyon Euro'ya İskenderun'da kuracak.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Corio, böylece Türkiye'deki toplam yatırımlarında 1.5 milyar Euro'ya yaklaşacak.

Hollandalı dev gayrimenkul yatırımcısı Corio, Türkiye'deki 10'uncu alışveriş merkezi projesi için İskenderun'u seçti. Bugüne kadar Türkiye'ye yaptığı yatırımların toplam değeri 1.5 milyar Euro'ya yaklaşan grup liman şehri İskenderun'a yapacağı proje için 116 milyon Euro'yu gözden çıkardı. Her yıl 300 bin ziyaretçi beklene projenin 2010 yılının ilk yarısında tamamlanması planlanıyor. 55 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olacak olan 3 katlı İskenderun Alışveriş Merkezi'nin 175'i aşkın mağaza ile hizmet vermesi hedefleniyor.

Büyük potansiyel

Türkiye'nin güneyinde yer alan Iskenderun'un Hatay'ın en zengin ilçesi olduğunu söyleyen Corio yetkilileri, "Antalya,  Adana  ve Mersin ile yakınlığı da göz önüne alınınca İskenderun bölgede gerçekten büyük potansiyel taşıyor. Ayrıca, ülkenin üçüncü büyük limanı ile demir endüstrisi de İskenderun'un cazibesini artırıyor. Suriye ile yakınlığı da İskenderun için cazip bir özellik olarak öne çıkıyor" dediler.

İskenderun'un en önemli eğlence ve yaşam alanlarından biri olmasının hedeflendiği alışveriş merkezinde mağazaların 42 bin metrekarelik alan üzerine yayılması planlanıyor. Geri kalan kiralanabilir alanın da 3 bin 500 metrekarelik kısmınıi sinemanın, 2 bin 500 metrekarelik bölümünü açık ve kapalı yemek alanlarının oluşturması hedefleniyor. Projede ayrıca 19 bin metrekarelik hipermarket, yapı market ve dekorasyon alanı, bin 500 araçlık otopark, festival alanı, park ve bahçelerin de yer alacağı belirtiliyor.

Potter tasarlayacak

Mimarlığını Los Angeles Merkezli Altoon ve Porter'ın gerçekleştireceği alışveriş merkezi projesinin yapımına 2008 yılının ikinci yarısında başlanacak. Geliştirme çalışmaları ise Yayla Grup tarafından gerçekleştirilecek. Özllikle Akdeniz şehirlerini yansıttığı projeler ile tanınan mimar Altoon ve Porter projede klimalı ortamda bile gerçek bir caddenin atmosferini yaratacak. İskenderun'un hikayesini de yansıtması hedeflenen projede binanın kuzey cephesi, hem kanalı hem de İskenderun'un demir ve metal sanayisini yansıtacak.

Rakamlarla İskenderun Alışveriş Merkezi

Toplam kiralanabilir alanı 55 bin metrekare olacak.

2 bin 500 metrekare yiyecek içecek alanı olarak ayrılacak.

3 bin 500 metrekare sinema ve 7 bin metrekare hipermarket alanı bulunacak.

Proje 2010 yılının ilk yarısı tamamlanacak.

Toplam yatırım tutarı 116 milyon Euro'yu bulacak. 

Hürriyet