Çukurova Havalimanı için yer teslimi yapıldı!

Çukurova Havalimanı için yer teslimi yapıldı!

Adana ile Mersin'in en önemli projelerinden biri olan Çukurova Havalimanı projesi için yer teslimi yapıldı. 


Adana ile Mersin'in dünyaya açılan kapısı olacak Çukurova Havalimanı üstyapı tesislerinin Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli çerçevesinde yaptırılabilmesi için son imza atıldı. Milliyet'te yer alan habere göre;  DHMİ ile ihaleyi kazanan Favori İşletmecilik AŞ/Yako Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ Ortak Girişimi arasında yer teslimi sözleşmesi yapıldı. 

DHMİ Genel Müdürü Hüseyin Keskin ile Favori İşletmecilik AŞ/Yako Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ Ortak Girişimi adına Süleyman Kuzova arasında bugün yatırımın yer teslimine ilişkin son sözleşme için de imzalar atıldı.Favori İşletmecilik AŞ/Yako Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ Ortak Girişimi yatırımın mimari projelerini hazırlamak üzere çalışmalarını sürdürecek. Ortak Girişim önümüzdeki günlerde yatırımın temelini atacak. Yapılan planlamalara göre, birinci etap yatırımların tamamlanmasıyla havalimanı 2.5 yıllık çalışma sonrasında Haziran 2023’e kadar vatandaşın hizmetine sunulacak. Ortak Girişim yatırımı 25 yıl işlettikten sonra devlete devredecek.

 Çukurova Havalimanı için yer teslimi yapıldı!

'YATIRIMI ÜSTLENMEKTEN GURUR DUYUYORUM' 

Ortak Girişim grubu adına açıklama yapan Süleyman Kuzova, "Çukurova'yı hava yolu taşımacılığında önemli bir kavşak haline getirecek olan havalimanı hem bölgenin hem de Türkiye’nin bütünsel kalkınmasına büyük katkı sağlayacak. Böyle önemli bir yatırımı üstlenmekten büyük gurur ve memnuniyet duyuyorum. Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu'na, Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfi Elvan'a ve DHMİ Genel Müdürümüz Hüseyin Keskin'e teşekkür ediyorum" dedi.

İHALEDE YOĞUN REKABET YAŞANMIŞTI 

Uluslararası ihalede 7 adet firma- firma ortak girişimi ile yarıştı. İhaleyi, 147'nci turun sonunda Favori İşletmecilik AŞ/Yako Tekstil Sanayi ve Dış Ticaret AŞ Ortak Girişimi, DHMİ’ye 25 yıllık işletme süresi karşılığında sunduğu 297,1 milyon avro+KDV ve 3 etapta tamamlanması planlanan havalimanına 155 milyon avroluk yatırım yapmayı taahhüt ettiği teklifi ile kazanmıştı.


Çukurova Bölgesel Havalimanı Projesi TBMM gündeminde!