DASK'tan deprem sigortası çağrısı!

DASK'tan deprem sigortası çağrısı!

Doğal Afet Sigortaları Kurumu yaptığı açıklamada, ülke genelinde sigortalılık oranının yüzde 57 olduğu ve bu rakamın yüzde 100'e çıkarılması gerektiği belirtildi.


Doğal Afet Sigortaları Kurumu'ndan (DASK) yapılan 1-7 Mart Deprem Haftası nedeniyle yapılan açıklamada, depreme hazırlıklı olmanın önemi anlatıldı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, depreme karşı en önemli finansal güvence olan zorunlu deprem sigortası sayesinde halihazırda Türkiye'de 10 milyonu aşkın konutun güvence altında olduğu bildirilen  açıklamada, ülke geneli sigortalılık oranının yüzde 57 düzeyinde seyrettiği belirtildi.

İzmir'de 30 Ekim tarihinde yaşanan depremin ardından hasar dosyalarının yüzde 94'ünü tamamlayan DASK'ın kuruluşundan bu yana gerçekleştirdiği hasar ödemesinin 760 milyon TL'ye ulaştığı açıklandı.

DASK

Yapılan açıklamada görüşleri yer alan  DASK Koordinatörü Erdal Turgut, sigortalılık oranını artırmak için başlattıkları "DASK Yaptıran Kazanıyor" kampanyasını anımsatarak, kampanyanın ardından poliçe üretimlerinin artarak devam etmesini beklediklerini dile getirdi.

Herkesin deprem gerçeğinin farkında olması ve bu konuda üzerine düşenleri yaparak önlem alması gerektiğini belirten ve ülkedeki deprem tehlikesine değinenTurgut, şu açıklamaları yaptı:

"Bu kapsamda DASK olarak vatandaşlarımızın çok uygun primler ödeyerek evlerini zorunlu deprem sigortası ile güvence altına almalarını sağlıyoruz. Bu sigortanın depreme karşı alınacak en etkili finansal önlem olduğunu vurgulamak istiyoruz. Ancak sigortalılık oranlarına baktığımızda hala gidecek yolumuz var. Bu nedenle 2021'de bir seferberlik başlattık. DASK Yaptıran Kazanıyor kampanyamız kapsamında sigortalılarımızın teminatlarını artırırken, prim farkını almıyoruz. Deprem Haftası'nda da tüm konut sahiplerini kampanyadan yararlanmaya ve sigorta yaptırarak depreme karşı önlem almaya davet ediyoruz."

"DASK Yaptıran Kazanıyor' kampanyası sigortaya ilgiyi artırdı

Erdal Turgut, DASK olarak yüzde 100 sigortalılık hedefiyle çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirerek, "Kapsamımıza giren tüm konutların sigortalı olması için çalışıyoruz. Bu amaçla başlattığımız kampanyanın ardından da poliçe üretimlerinde artış olduğunu görmek bizim için mutluluk verici. Sigortalılık oranlarının daha da artmasını bekliyoruz." şeklinde konuştu.

DASK

Kampanya kapsamında Türkiye genelinde yıllık prim ortalamasının 163 lira olarak hesaplandığını söyleyen Turgut, depremde hasar gören sigortalı evler için ödenecek en yüksek teminat bedelinin ise 268 bin TL'ye yükseldiğini belirtti.

Turgut, 24 Ocak' tarihinde meydana gelen Elazığ merkezli deprem için 269 milyon lira ödeme yaptıklarını anımsatarak, 30 Ekim tarihindeki  İzmir  depreminin ardından açılan hasar dosyalarının yüzde 94'ünü sonuçlandırarak 266 milyon lira hasar ödemesi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Erdal Turgut, DASK olarak bugüne kadar yaptıkları toplam ödeme miktarının 760 milyon TL'ye ulaştığı bilgisini de paylaştı.

 

DASK'ı olmayana afet konutu yapılmayacak!