DATİ, Galleria'ya şartlı talip

DATİ, Galleria'ya şartlı talipAtaköy Galleria Kompleksi 450 milyon YTL muhammen bedelle ihaleye çıkarılıyor.


"2038 yılına kadar üst kullanım hakkı bize ait" diyen DATİ Yatırım Holding Yürütme Kurulu Başkanı Gökhan Kıran, "TOKİ, yatırdığımız 200 milyon doları göz önünde bulundurursa ihaleye biz de gireriz" dedi.

DATİ Yatırım Holding'in 2038 yılına kadar işletmesini elinde bulundurduğu Ataköy Galleria Kompleksi'ni Toplu Konut İdaresi (TOKİ) yeniden satışa çıkarıyor. Daha önce ihaleye çıkan ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine iptal edilen ihale 2038 yılından sonrasını kapsıyor. Üç yıl önce 200 milyon dolara kompleksin üst kullanım hakkını alan DATİ Yatırım Holding Yürütme Kurulu Başkanı Gökhan Kıran, "Daha önce iptal edilen ihaleye zaten girmeyecektik. Bugünkü şartlarda  TOKİ  ödediğimiz 200 milyon dolar üzerinden indirim yaparsa ihaleye gireriz. Ancak indirim yapmazsa yatırımlarımızı tamamlar 2038 yılından sonra devrederiz" dedi. 4 Eylül 2008 tarihinde açık artırma usulü ile ihale edilecek olan kompleksin muhammen bedeli 450 milyon YTL olarak belirlendi.

4 yeni otel yapılacak

Önümüzdeki 5 yıl içinde 1 milyar dolarlık yatırım yapacaklarını söyleyen Gökhan Kıran, şöyle konuştu: "Galleria Alışveriş Merkezi, Sheraton Otel, Dünya Göz Hastanesi, akaryakıt istasyonu, kapalı otopark ve yat limanı alanı bulunan 158 bin metrekare büyüklüğündeki kompleksin üst kullanım hakkı bizde. 2038 sonrasında ise yeni mal sahibine devredeceğiz. Bu süre zarfında yeni yatırımlarda yapacağız. En büyük projelerimiz mega yat limanı ve oteller olacak. Bunların tanıtımını en kısa sürede yapacağız. 4 yeni otel projemiz bulunuyor."

TOKİ ile sorun yok

TOKİ ile aralarında herhangi bir sorun bulunmadığına da değinen Gökhan Kıran, şöyle konuştu: "Biz buraya geldiğimizden beri bazı projelerin yapımına başladık. Sheraton Otel ve Galleria Alışveriş Merkezi'ndeki çalışmalar ilk projelerimizdi. Ancak bazı bölgelerde kiracılar ile sorunlar yaşadık. Bu süreci hukuk yoluyla aşıyoruz. Kiracılar konusunda tüm davaları kazanıyoruz. İstanbul'un simgesi olacak bir projeye imza atmak istiyoruz."

İhale çok şeffaf

Daha önce yapılması planlanan ihaleye katılmama kararı aldıklarını hatırlatan Gökhan Kıran, yeni ihale ile ilgili olarak şu değerlendirmeyi yaptı: "TOKİ bu arsayı istese bize satma yetkisi var. Satışı daha şeffaf hale getirmek için ihaleye çıkıyor. Bu onların kararıdır saygı duymak lazım. İhaleye girip girmemek için henüz kararımızı vermedik. Önümüzdeki hafta yönetim kurulu toplantısında bunu tartışacağız. Ancak bu ihaleye girmemiz için TOKİ'nin de yatırdığımız 200 milyon doları göz önünde bulundurması gerekir."

Sheraton'a 60 milyon dolar yatırıyoruz

PROJE kapsamında Sheraton İstanbul Ataköy adıyla hizmet verecek olan otele 60 milyon dolar yatırım yapacaklarını söyleyen Gökhan Kıran, şöyle devam etti: "Bu proje kompleks üzerindeki ilk proje olacak. 60 milyon dolarlık yatırımla hayata geçireceğimiz bu çalışma Türkiye'nin en önemli restorasyon çalışmalarından da biri olacak. 2009 yılının ilk ayında oteli açmayı planlıyoruz. Sheraton, bu yeni döneminde gelişen Türk turizmi ve büyüyen Türk ekonomisinin sonucu olarak İstanbul'da verimli bir süreç yaşayacaktır."

Ciromuz 50 milyon dolar

YAPILAN anlaşmalara göre Ataköy Kompleksi'nin olduğu bölgede otel, rezidans, alışveriş merkezleri, gösteri, spor ve eğlence tesisleri gibi daha birçok proje yapılabilecek. DATİ'nin kiracılığının sona erdiği 2038 tarihinden itibaren mevcut tüm tesisler istenirse yıkılıp malike ödenecek. Gökhan Kıran, bölgede rezidans projeleri yapmak istediklerini de belirterek, "Grubumuzun yıllık cirosu 50 milyon doları buluyor. Bu rakamlar hızla yükselecek. Projeler tamamlandığında daha da büyüyeceğiz" dedi.

Galleria'ya 35 milyon dolar ayırıp marinayı büyüteceğiz

GÖKHAN Kıran, ayrıca Galleria'nın da yenilenme projelerine başladığını belirterek şunları anlattı: "Galleria'yı yenileme çalışmalarımız hızla devam ediyor. Mevcut durumda 35 milyon dolarlık bir yatırım yapacağız. Galleria'nın da böyle bir yenilenmeye ihtiyacı vardı. 20 yıl önce ilk alışveriş merkezi olarak kuruldu. Ayrıca Ataköy Marina yeni projelerle mega yatlara da hizmet verecek. Yıl sonundan önce yatırım başlayacak. Mega yat projesi ile marinayı büyüteceğiz." 

Hürriyet