DD Mortgage bu yıl 150 milyon YTL kredi verecek

DD Mortgage bu yıl 150 milyon YTL kredi verecekTürkiye'nin ''ilk'' konut finansmanı şirketi DD Mortgage'da hedef 150 milyon YTL kredi vermek.


Deutsche Bank ile Doğan Grubu'nun ortaklığında kurulan Türkiye'nin "ilk" konut finansmanı şirketi DD Mortgage, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan (BDDK) alınan faaliyet izni ile faaliyete başladı. DD Mortgage Genel Müdürü Murat Aysan, bu sene 140-150 milyon YTL kredi vereceklerini, bu rakamın 2012 yılında 4,5 milyar YTL'ye ulaşacağını düşündüklerini bildirdi.

Dünyanın en büyük bankalarından Deutsche Bank ile Türk özel sektörünün önde gelen kuruluşlarından Doğan Grubu'nun ortaklığında kurulan Türkiye'nin ilk konut finansman şirketi DD Mortgage, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan (BDDK) alınan izni ile faaliyete başladı. Yüzde 51 oranındaki hissesi Doğan Grubu'na ait olan şirketin geri kalan yüzde 49 oranındaki hissesi Deutsche Bank'a ait.

Ev sahibi olmak isteyenlerin bütçesine en uygun kredi ve ödeme planlarını geliştiren DD Mortgage, isteyen herkesin ev sahibi olmalarına olanak tanıyacak çözümler sunuyor. Ev almayı planlayanlar, DD Mortgage'ın yaygın erişim ağı sayesinde, internet ve telefon aracılığıyla istedikleri bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyor. İhtiyacını belirterek bu ihtiyaca uygun ürünleri seçen herkes `kişiye özel fiyatlandırma'nın ayrıcalığından da faydalanabiliyor. Müşteriler, web sitesinden bütçe ve taksit hesaplayarak, başvuruda bulunabilecekleri gibi birkaç dakikada başvurularına yanıt alabiliyor.

Hedef 100 bin kişi

DD Mortgage'ın faaliyete başlaması nedeniyle düzenlene tanıtım toplantısında konuşma yapan DD Mortgage Genel Müdürü Murat Aysan, 54,4 milyon YTL sermayesi bulunan şirketin, bu yılın sonuna kadar 140 ila 150 milyon YTL arasında bir kredi vereceklerini bu rakamı 2012 yılında toplam 4.5 milyar YTL değerinde kredi kullandırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Aynı döneme kadar yaklaşık 100 bin kişiye kredi sunmayı planladıklarını anlatan Aysan, "Öncelikli olarak C+ ve B segmentindeki tüketiciler hitap edeceğiz. Faizlerin şu anda yüksek seviyede bulunması nedeniyle büyük bir kesim kredi kullanamıyor. Ancak faizlerin yıllık yüzde 10-12 seviyesine gelmesiyle mortgage kullanımında bir patlama bekliyoruz" dedi.

İlk şube temmuz ayında açılacak

Özellikle internet ve telefon hizmetleriyle tüketici taleplerine en hızlı şekilde cevap vereceklerini anlatan Murat Aysan, "Tüketiciler şubeye gitmeden de konut kredisi alabilecek. Buna yönelik olarak çok iyi alt yapısı bulunan bir internet sitesi hazırladık. İlk şubemizi temmuz ayında İstanbul Maçka'da açacağız ama internet ve telefondan başvuru almaya başladık" diye konuştu. Genel Müdür Aysan, Türkiye'de 2012'ye kadar 12 ilde şube açmayı planladıklarını ifade ederek, "Mortgage kullanmak isteyen tüketicilere özel ödeme seçenekleri sunacaklarını belirterek, şunları aktardı:

"İsteyenler farklı ödeme planlarına geçebilecek. Mesela, YTL cinsinden kredi alanlar isterlerse döviz cinsinden ödemesine devam edebilecek. Ya da sabit faizli kredi kullananlar değişken faize geçebilecek. Fakat ilk planda sadece sabit faizli kredi kullandıracağız."

Yüzde iki komisyon

Şu andaki faiz oranları ile alt gelir grubuna hitap edemediklerini anlatan Aysan, bu konuda şu bilgileri verdi:

"Ancak 2011 ve 2012 yıllarında faizlerin ciddi oranlarda düşeceği tahmininden hareketle tüm gelir grubundakilere yönelik hizmet vereceğiz. Mesela TOKİ'nin konut sattığı herkes bizim müşterimiz olabilir. Emlak ofisleri ve müteahhitler ve konut projeleri ile işbirliği yapıyoruz. Kamuoyunda çok tartışılan kredi komisyon oranlarında ise sabit bir oran belirledik. Kullanılan kredinin yüzde ikisini komisyon olarak alıyoruz. Ayrıca 295 YTL ekspertiz ücreti var. Bunu dışında müşterilerimizden bir ücret talep etmiyoruz. Kredi kullandırırken de konutun durumu ve müşterinin riskine göre farklı oranlar belirleyebiliyoruz."

Hürriyet Emlak Dergisi'nin Haziran sayısından alınmıştır