Demet Sabancı Tarhan Han'ı kiraya verecek

Demet Sabancı Tarhan Han'ı kiraya verecek

Tepebaşı'ndaki Tarhan Han'ı 4.5 milyon dolara satın alan Demsa Grubu, bu binayı komple aylık 70 bin dolardan kiraya çıkardıDemsa Grubu, geçen mart ayında Unitim Holding bünyesindeki Harvey Nichols'ın temsil haklarını satın alarak, bu alanda büyük bir hamleye imza atmıştı. Yalnızca perakende odaklı bir yatırım stratejisi izlemeyen Demsa'mn, gayrimenkul sektöründe de yatırımları bulunuyor. 15 villadan oluşan Kandilli Konakları adında bir butik projeyi hayata geçiren grup, bir yandan da elindeki gayrimenkulleri en verimli şekilde değerlendirme yoluna gidiyor. İşte bu anlamda 2007 yılında Tepebaşı'ndaki Tarhan Han'ı 4.5 milyon dolara satın alan Demsa Grubu'nun,  bu binayı komple aylık 70 bin dolardan kiraya çıkardığını öğrendik.

  Bir dönem Tunus Konsoloslu-ğu'na da ev sahipliği yapan bina, bodrum dahil yedi kattan oluşuyor. Demsa Grubu'nun başında yer alan Demet Sabancı'yla evli olan Cengiz Çetindogan, binayı elindeki 100 ressama ait 500 eserden oluşan Türk resmi koleksiyonunu sergileyeceği bir müzeye dönüştürmek için harekete geçti. Ancak bir süre önce Ekonomist'e verdiği röportajda Demet Sabancı Çetindogan, müze yatırımı konusunda bürokrasinin kendilerini çok zorladığından ya-kınmıştı. Karşısına  çıkan  zorluklar

Çetindogan Ailesi'nin umutlarını kıı mış olacak ki müze yatırımından va; geçilmiş. En azından Tarhan Han il ilgili böyle bir tasarrufa yönelmişleı Binanın mimari projesini, Suna Kıra Vakfı Pera Müzesi'nin de restorasyc nunda imzası olan mimar Sinan Genim'e yaptıran Çetindogan Ailesi'niı müze projesinden vazgeçilmesi üzere, kiralama yoluna gittiğini öğrendik.  Pera Müzesine'ne komşu ikinci bi özel müzenin bürokrasinin hantallığına heba olması, Çetindogan Ailesi'ni sahip olduğu resimlerin halka açılmaması, sanatseverler için yazık oldu.
Ekonomist