"Demirdeki zam inşaat sektörünün önüne demir perde örüyor"
Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Başkan Vekili Tahir Tellioğlu, demir fiyatlarındaki aşırı zam nedeniyle inşaat sektörünün önüne adeta demir perde örüldüğünü belirterek, 'Bu perdeyi, hükümet, demir-çelik üreticileri ve müteahhitler el ele verip kaldır


Tellioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, son 1 ay içinde demir çelik ürünlerine yaklaşık yüzde 50'lere varan oranda zam geldiğini, bu nedenle inşaat sektörünün çıkmaza girdiğini savundu. 
Tellioğlu, inşaat sektörünün genel durgunluk ve Türkiye'ye daha önce gelmesi beklenen mortgage uluslararası yatırım fonlarının gelemeyişinden dolayı zaten zorlu bir sürece girdiğini ifade etti. 
Sektörün, 2003'den 2007 yılına kadar her yıl, Türkiye ekonomisinin büyümesine yüzde 20'nin üzerinde bir oranda katkı sağladığını belirten Tellioğlu, sektörün dirliğinin devam ettirilmesinin Türkiye ekonomisi açısından önemine işaret etti. 
"Hükümet ekonomi için hayat damarlarının yoğunlaştığı bu kolun kesilmesine müsaade etmemelidir" diyen Tellioğlu, şunları kaydetti: "Bugün demir-çelik fiyatlarının aşırı zamlanmasının sebebi Çin'in aşırı büyümesidir. Yani Türkiye'deki demir-çeliğin Çin'e ihraç edilmesidir. Demir fiyatlarındaki aşırı zamdan dolayı inşaat sektörünün önüne adeta bir demir perde örülmüştür. Bu demir perdeyi, hükümet, demir-çelik üreticileri ve müteahhitler el ele verip kaldıralım, memleketimiz ekonomisinin önünü ve ufkunu açalım. 
Aksi takdirde Federasyonumuza bağlı yaklaşık 30 bin müteahhide ve bize kayıtlı olmayan diğer bütün meslektaşlarımıza, aciliyeti olmayan bütün yapı inşaatlarında, demir-çelik ürünlerindeki fiyatlar normalleşene kadar iş bırakma eylemlerine davet edeceğiz."

Kaynak:Hürriyetemlak.com