Demlik, 6 mağaza ve 14 kioska ulaştı!

Demlik, 6 mağaza ve 14 kioska ulaştı!KÜRESEL kahve zincirleri her yanı sarınca, “Neden yerli çay markası zincirimiz yok” mottosuyla yola çıkan Demlik, demleme çay satıyor. Marka, 6 mağaza ve 14 ‘demlik’ şeklinde tasarlanmış kioska ulaştı.


TÜRKİYE, dünyada kişi başı çay tüketiminin en yüksek olduğu ülke. Küresel kahve zincirleriyle ‘kahve’ yeniden yükselirken, bu zincirlerin çoğu çay ikramından kaçındı veya pratikliği nedeniyle pek çok mekânda poşet çaylar tüketilmeye başlandı. Türklerin takıntı boyutunda çaya düşkün olduğu fikrinden yola çıkan Demlik, hem mağaza hem de kiosklar ile demleme çay satıyor. Demlik’in Kurucu Ortağı Tahir Küçükel, Türkiye’de günde 245 milyon bardak çay tüketildiğini hatırlatarak, “Kişi başı çay tüketiminde dünyada 1 numarayız. Türk insanının çayı kahveden fazla tükettiği açık, buna rağmen yerli ve yabancı kahve zincirleri ülkemizi istila etmiş durumda. Her gün yeni bir kahve zinciri daha açılıyor” dedi. 


Türkiye’de çay konusunda uzman bir zincir olmadığına değinen Küçükel şöyle konuştu: “Ülkemize özgü bir çay zinciri açmak istedik. Mönüsü, ana kalemi çay olan işletme tutmaz mı, para kazanmaz mı, diye endişelendik ama kaliteli çaya olan sevgiyi görünce endişemiz kalmadı.” Demlik’in 6 mağazası ve çaydanlık şeklinde tasarlanmış 14 kiosku bulunuyor. Yatırımları 3 milyon lirayı bulan markanın yıl sonuna kadar 6 milyon liralık yatırım hedefi var.2.5 milyar dolar

Türkiye’de çay sektörünün büyüklüğü


245 milyon bardak

Türkiye’de yılda tüketilen çay miktarı


1.250 bardak

Kişi başına tüketilen çay miktarı


20 milyar dolar

Dünya çay pazarının hacmi


%97

Dünyada tüketilen siyah çay oranı


%3 

Dünyada tüketilen yeşil çay oranı


30 

Dünyada çay yetiştiren ülke sayısı


%80

Asya’nın toplam çay üretimindeki payı
Hürriyet