08 / 08 / 2022

Denizli'deki Allı Cami yeniden inşa edilecek!

Denizli'deki Allı Cami yeniden inşa edilecek!

DENİZLİ'de 1979 yılında çürük raporu verilen İstiklal Caddesi üzerindeki Allı Cami, 37 yıl süren prosedürün ardından temmuz ayı içerisinde yıkılacak ve yerine bin 300 kişilik modern bir cami inşa edilecek.DENİZLİ'de 1979 yılında çürük raporu verilen İstiklal Caddesi üzerindeki Allı Cami, 37 yıl süren prosedürün ardından temmuz ayı içerisinde yıkılacak ve yerine bin 300 kişilik modern bir cami inşa edilecek. 


Denizli'de 1959 yılında yaptırılan ve çürük raporu verilen Allı Cami, yıkılacak. Yapımından 20 yıl sonra 1979 yılında yapılan denetimler sonrası çürük raporu verilen camide yıkımın bayramdan sonra yapılması planlanıyor. Rapordan 37 yıl sonra prosedürlerin yerine getirilmesiyle yenilenmesine karar verilen camide, kubbedeki ve duvardaki çatlak cemaati tedirgin ediyordu. Her gün çökme tehlikesi ile ibadet edilen camide yıkımın kısa sürede yapılacağı açıklandı. 1300 kişilik yeni caminin yaklaşık 570 metrekare alan üzerine yapılması planlanıyor. Çürük raporu verilen camide bulunan Osmanlı kitabesi geçen yıl Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından alınarak müzeye taşınmıştı. 

Allı Cami ve Müştemilatını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Cafer Akınlı, depreme dayanıksız caminin hala ibadete açık olduğunu söyleyerek, "Derneğimiz ile Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü arasında protokol imzalanıyor. Protokol gereği yıkım ve inşaat vakıfların gözetiminde yapılacak. Yıkımın ardından hemen yeni caminin inşaatı başlayacak" dedi.Hürriyet