29 / 05 / 2022

Deprem komisyonları neden hedefe ulaşamadı?

Deprem komisyonları neden hedefe ulaşamadı?

Dünyanın hemen her yerinde yapıldığı gibi ülkemizde de problemleri araştıran ve bunların çözülmesine ilişkin raporlar hazırlayan çok değerli bilim insanları bulunuyor. Bir problemle ilgili neyin ne kadar yapılıp yapılamadığını ortaya çıkarması sebebiyle deprem raporları oldukça önemli. Milliyet Gazetesi köşe yazarı Belma Akçura bugünkü köşesinde Marmara, Ergene, deprem gibi her sorun için hazırlanan raporları kaleme aldı. 

İşte Belma Akçura'nın 'Rapor çok çözüm yok' başlıklı yazısı...

Dünyanın hemen her yerinde yapıldığı gibi ülkemizde de problemleri araştıran ve bunların çözülmesine ilişkin raporlar hazırlayan çok değerli bilim insanları bulunuyor. Üniversiteler, meslek kuruluşları, Meclis komisyonları, sivil örgütlenmeler, yerel yönetimler, ilgili meslek odaları gibi birçok kurum ve kuruluşun sorunlarla ilgili raporları bulunuyor. 

Tarım raporu bulunuyor, deprem raporu bulunuyor, su raporu bulunuyor, gıda raporu bulunuyor, kirlilik raporu bulunuyor, kanser raporu bulunuyor, salgın raporu bulunuyor… 

Deprem komisyonları neden hedefe ulaşamadı?

Yok olan bitkilerden nesli tükenmek üzere olan kuşlara, kurumaya başlayan su kaynaklarından çamurlaşan nehirlere, deprem kayıplarından küresel iklim krizinin neden olduğu birçok problem ve bunların çözüm yollarını açıklayan yüzlerce rapor mevcut. Ancak bu raporların hiçbiri sorunlar için “yol haritası” olmadı.

Deprem için 10 komisyon

Bir problemle ilgili neyin ne kadar yapılıp yapılamadığını ortaya çıkarması sebebiyle deprem raporları oldukça önemli. 

Üniversitelerin bilim insanlarının araştırmaları bir kenara bırakılsın. 

Deprem komisyonları neden hedefe ulaşamadı?

Deprem Bilimci Haluk Eyidoğan tarafından yapılan araştırmada, 1962 yılından beri, Meclis’te 10 defa deprem araştırma komisyon kurulduğu belirtiliyor. Her biri deprem sebebiyle meydana gelen kayıpların çözümüne ilişkin uygulanabilir bir yol haritası düzenledi. 

Buna karşın onlarca senedir açıklanan temel problemlerin çözümünde istenilen hedefe ulaşılamadı. Peki neden? Raporlar mı çözüm sağlamaktan uzak yoksa hem kurumsal sorumluluk hem de toplumsal bilincimiz mi yok?

İstanbul depremi için ürküten açıklama!