Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'na 66 başvuru geldi!

Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması'na 66 başvuru geldi!

DASK tarafından düzenlenen ‘Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’ 29 üniversiteden 66 başvuru geldi. irinci olan takım üniversitesine akademik çalışmalarda kullanılmak üzere depremi simüle eden sarsma masası kazandıracak..


DASK tarafından düzenlenen ‘Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’ 29 üniversiteden 66 başvuru geldi. Birinci olan takım üniversitesine akademik çalışmalarda kullanılmak üzere depremi simüle eden sarsma masası kazandırırken takım üyeleri de 10 bin TL’nin sahibi olacak.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK), geleceğin inşaat mühendislerinde depreme dayanıklı bina tasarımı becerisini ve zorunlu deprem sigortası bilincini geliştirmeye yönelik Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın ikincisini başlattı. Bir önceki yıl 42 başvuru alan yarışmaya, ikinci yılında 26 farklı şehirdeki 29 üniversiteden toplam 66 takım başvurdu. Teknik Danışma Kurulu tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda 25 proje finale kalmaya hak kazanacak. Finale kalan takımlar 8 Mayıs’ta açıklanacak. ‘Dünya sallansın, sen sağlam dur’ sloganıyla düzenlenen yarışma, üniversitelerin inşaat mühendisliği bölümünde okuyan öğrencilere yönelik. Öğrencilerden oluşan takımların tasarladığı bina modeli maketleri, teknik şartnameye uygunluklarına ve sarsma masasındaki depreme dayanıklılık performanslarına göre değerlendiriliyor. Yarışmada birinci olan takım, üniversitesinin inşaat mühendisliği bölümüne deprem simüle eden sarsma masası kazandırıyor. Birinci, ikinci ve üçüncü olan takımdaki öğrenciler ise sırasıyla 10 bin, 5 bin ve 3 bin TL’lik para ödüllerini paylaşacak.

Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın DASK’ın en prestijli projesi olduğunu ve yurt dışından mühendislik ve deprem alanında çalışma yürüten pek çok kurumun ilgi ve takdirini kazandığını belirten DASK Koordinatörü İsmet Güngör, “Geçen yıl yarışmamıza katılan öğrenciler finalde ‘kaybedeni olmayan yarışma’ tanımını kullanarak çok güzel bir değerlendirmede bulunmuşlardı. Yarışmamız, inşaat mühendisliği öğrencilerinin o güne kadar öğrendiklerini pekiştirmesine ve depreme dayanıklı bir bina projesinin nasıl hayata geçirileceğine ilişkin deneyim kazanmasına imkan veriyor. Aynı zamanda öğrencileri akademiden ve özel sektörden en üst düzey inşaat mühendisleri ve mimarlarla bir araya getirerek tanışmalarına, ilişki kurmalarına ve deneyim kazanmalarına zemin oluşturuyor” dedi.

DASK Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması hayata geçirilirken ABD’de 10 yılı aşkın süredir düzenlenen benzer bir yarışmadan esinlenildiğini belirten Güngör, “DASK ilki geçen yıl düzenlenen yarışmada o kadar büyük ve başarılı bir organizasyona imza attık ki bu yıl yarışmamıza yurtdışından katılım talepleri gelmeye başladı. Bu son derece gurur verici bir gelişme. Bu yıl da yarışmamızı ulusal düzeyde tutup bir adım daha ileriye taşıdıktan sonra önümüzdeki dönemde yarışmamıza uluslararası kimlik kazandırmayı hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yarışmaya katılan takımlardan, İstanbul’un Ataşehir ilçesinde çok katlı bir otel binası projesi geliştirmeleri ve bu projeyi balsa çıtalar kullanarak bir bina modeli maketine dönüştürmeleri bekleniyor. En az 20, en çok 30 kattan oluşması istenen otelin deprem yükleri etkisindeki performansının ve fayda/maliyet oranının yüksek olması talep ediliyor. Ayrıca yapı mimarisinin, otel amaçlı kullanılmaya ve gün ışığından azami ölçüde yararlanmaya elverişli olması da değerlendirme kriterleri arasında yer alıyor.

Yarışmaya, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik’in başkanlık ediyor. Yarışmanın Teknik Danışma Kurulu, Doç. Dr. Beyza Taşkın, Doç. Dr. Eren Uçkan, Doç. Dr. Ufuk Hancılar, Doç. Dr. Güven Kıymaz ve Dr. Cüneyt Tüzün’den oluşuyor. Yarışmada bina maketi modellerini yapısal, mimari ve pazarlama iletişimi açısından değerlendirilecek jüride ise Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu, Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zekeriya Polat, Tabanlıoğlu Mimarlık’ın sahibi Murat Tabanlıoğlu, İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi ve köşe yazarı Yrd. Doç Dr. Fatoş Karahasan ile DASK Koordinatörü İsmet Güngör yer alıyor.


Milliyet