Depreme karşı önlem için kentsel dönüşüm şart!

Depreme karşı önlem için kentsel dönüşüm şart! Depreme karşı önlem için kentsel dönüşüm şart!

Dünya Konut Günü kapsamında konuşma yapan Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, Türkiye’deki riskli binaların kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesinin, deprem gerçeği açısından önemli bir nokta olduğunu belirtti...Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, Dünya Konut Günü kapsamında vatandaşların deprem hakkında bilgilendirilmesi ve kentsel dönüşüm projelerinin hızlarının arttırılması gerektiğini söyleyerek, Türkiye’nin yüzölçümünün yüzde 92’sinin deprem kuşağında yer aldığını belirtti. Kaya, sürdürülebilir bir dünya için çevre hassasiyeti taşıyan binaların hem küresel ısınmaya hem de tüketicilerin tasarrufuna önemli destekleri olduğunun altını çizdi. Her yıl 13 Ekim’de gerçekleştirilen Dünya Konut Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Kaya, konutların deprem bilinci ve insanların ihtiyaçlarının iyi belirlenerek tasarım sürecine başlanması gerektiğini söyledi. 

Kaya, resmi verilere göre yaklaşık 20 milyonluk bina stokunun 7,5 milyonunun riskli durumda olduğunu söyleyerek inşaat sektörüne önemli rollerin düştüğünü söyledi. 

Deprem yönetmeliğine uygun konutlar tercih edilmeli

Kentsel dönüşümün belli bir plana göre yapılması ile depreme dayanıklı ve kaliteli binaların oluşabileceğini söyleyen Kaya, vatandaşlara da bu konuda ciddi sorumluluklar düştüğünü belirtti. Bir bina alırken deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığının
öğrenilmesinin önemli olduğunun altını çizen Kaya “Özellikle büyük şehirlerde yaşanılan çarpık kentleşme ve beraberinde gelen yapısal sorunları planlı kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ortadan kaldırmak mümkün. Burada önemli olan hususun yenilenecek yapıları, şehrin mimarisine uygun, her türlü teknik altyapıya sahip ve sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde planlanmak olduğunu unutmamak gerekiyor. Depremlerin oluşturacağı hasarları azaltmanın en etkili yolu ise toplumu depreme karşı bilinçlendirmek. Bu bilinç çerçevesinde güvenilir ve depreme dayanıklı bir ev sahibi olmak isteyenlerin detaylı bir araştırma yapması gerekiyor. Bu noktada gerek kentsel dönüşüm kapsamında binalarını yeniletmek gerekse yeni bir konut satın almak isteyenler, projelerini yönetmeliklere uygun olarak ileri inşaat teknolojisi ve yüksek kaliteli malzemelerle hayata geçiren, sermaye yapısı ve referansları güçlü, köklü inşaat firmalarını tercih etmeleri durumunda büyük avantaj sağlar” şeklinde ifadelerde bulundu.

Binaların çevreye olan etkileri göz ardı edilmemeli

Küresel ısınmayla mücadele ve insan yaşamı için önem arz eden çevre hassasiyeti yüksek binaların katkılarının önemli etkileri olduğunu söyleyen, Kaya: “Konut satın alacaklar seçimlerini yaparken çevresel faktörleri de mutlaka göz önünde bulundurmalılar. Binaların çevreye olan etkilerini göz ardı etmemek gerekiyor. Akıllı telefon ya da tabletlerle internet bağlantısı üzerinden kontrolü sağlanabilen ve bu sayede enerjiyi verimli kullanan akıllı ev konsepti kurularak, yağmur sularının arıtılmasıyla elde edilen gri su arıtma sistemi gibi su verimliliğine yönelik uygulamalar tercih edilerek ve güneş enerjisinden yararlanılarak doğaya dost sürdürülebilir bir yaklaşımla dizayn edilen binalar, hem dünyanın sürdürülebilirliğine hem de tüketicilerin daha tasarruflu bir yaşam sürmesine katkı sağlıyor” dedi.

Bakırköy’de kentsel dönüşüm tekrar gündeme geldi!