Depreme yönelik en önemli adım kentsel dönüşüm!

Depreme yönelik en önemli adım kentsel dönüşüm!

Depreme yönelik yapılan çalışmaları anlatan TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı Recep Uncuoğlu, depremin anahtarının kentsel dönüşüm olduğunu dile getirdi. 


TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı Recep Uncuoğlu, depreme yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Milliyet'ten Önder Yılmaz'ın haberine göre; uygulamaya yönelik noktalar üzerinde durulması gerektiğine dikkati çeken Uncuoğlu, özellikle “kentsel dönüşüm”, “imar planlarının beklentiyi karşılaması” ve “finansman sağlama” konularında hızlanmanın zorunlu olduğunu kaydetti. Uncuoğlu, Milliyet’e yaptığı açıklamada, Mart sonunda görev süresi tamamlanacak olan Meclis Deprem Araştırma Komisyonu’nun çalışmalarını önemli bir noktaya getirdiğini belirtti. 15 toplantıda 97 akademisyen, çok sayıda devlet kurumu ve sivil toplum örgütünü dinlediklerini dile getiren Uncuoğlu, Türkiye’nin depreme hazırlık noktasında kurumsal ve hukuki yapılanmasının yerinde olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu: 

Depreme yönelik en önemli adım kentsel dönüşüm!

Toplumsal farkındalık 

“Toplumsal farkındalık, vatandaşın duyarlılığını artırma konusunu da önemsiyorum. Vatandaşın kentsel dönüşüm konusunda harekete geçirilmesi, depremin zararlarından korunmanın güvenli yaşamaktan geçtiğinin tekrar tekrar hatırlatılması elzem. Geçmiş 50 yıldan bugüne büyük bir yapı stoku ile karşı karşıyayız. Kısa zamanda eldeki imkânlar, bütçelerle bu yapıların dönüşmesini beklemek yerine, herkesin kendi imkânlarını seferber ederek, sevdikleri, çocukları için depreme dayanıklı konutlarda yaşamak için gayret göstermesi sağlanmalı.

Otomobillerimizin bakımı, muayenesi aylık kontrolünü nasıl yaptırıyorsak, aynı anlayışı konutlarımız için de gösterme zamanı geldi. Hatta çoktan geçiyor.”

Gönüllü, yerinde ve hızlı 

kentsel dönüşüm için gönüllü, yerinde ve hızlı dönüşümü sağlayacak tedbirlerin geliştirilmesi, vatandaşın farkındalığını arttırarak harekete geçilmesi gerektiğini söyleyen Uncuoğlu, "Bunun için faiz desteği, kira yardımı, anlaşmazlıklarda mevzuatla sağlanacak yasal kolaylıklar, her türlü enstrümanı devreye sokup koordinasyon içinde akort edilmesi sağlanmalı” açıklamasında bulundu.

 Kentsel dönüşümde ‘garantili’ model!

726 bin 649 riskli yapıdan 620 bin 256'sı yenilendi!