Devrek’teki heyelan alanında inceleme!

Devrek’teki heyelan alanında inceleme! Devrek’teki heyelan alanında inceleme!

Zonguldak’ın Devrek İlçesi Karşıyaka mahallesinde meydana gelen heyelanla ilgili olarak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Afet Uygulama ve Araştırma Merkezi araştırma ve inceleme çalışmalarına devam ediyor.


Zonguldak’ın Devrek İlçesi Karşıyaka mahallesinde 16.07.2015 tarihinde meydana gelen heyelanla ilgili olarak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Afet Uygulama ve Araştırma Merkezi heyelan bölgesinde araştırma ve inceleme çalışmalarına aralıksız devam ediyor.


BEÜ Afet Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden alınan bilgiye göre bölgedeki heyelan hareketinin hızı, yersel gözlemler ile sürekli olarak izleniyor. Ayrıca Yersel Lazer Tarayıcı kullanılarak deformasyona uğrayan bölge 3 boyutlu olarak modelleniyor. Bölgenin yüksek doğruluklu sayısal arazi modelinin çıkartılabilmesi amacı ile Harita Genel Komutanlığı ile işbirliği yapılarak bölgede uçak ile hava fotoğrafları çekildi.


Bu çalışmalara paralel olarak heyelan kesin alanı ve risk alanının tespiti, jeolojik ve geoteknik çalışmalarda kullanılmak üzere kayma yüzeyinin hassas şekilde belirlenmesi gerekiyor. Bu amaçla İNSAR uydu görüntülerinin alımı gerçekleştirildi ve değerlendirmesi sürüyor.


Hareketin devamlılığı ve gelişimini gözlemlemek için bu alanda en ileri teknik olan Yer Bazlı Sar metodu çalışmalarına da başlandı. Japonya ile ortak çalışması gerçekleştirilmesi ve cihazların getirtilmesi için girişimlere başlandı.


Çalışmalar hakkında bilgi veren BEÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer çalışmanın her aşamasında Zonguldak Valiliğinin koordinesinde çalıştıklarını belirterek şunları söyledi: “Heyelanın gerçekleşmesinden itibaren Afet Uygulama ve Araştırma Merkezimiz heyelanın boyutları ve olası tehlikelerinin tespiti konusunda anında çalışma başlatmıştır. Aktif heyelan devam ettiğinden yapılacaklar konusunda çok hassas davranıyoruz. Bu konuda Harita Genel Komutanlığı’mızla işbirliği yapılarak bölgede uçak ile hava fotoğrafları çekildi. Harita Genel Komutanlığı’mıza katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Heyelandan 361 vatandaşımız olumsuz etkilendi ve evleri hasar gördü. Üniversite olarak kurduğumuz cihazlarla an be an yetkili kurumlara bilgi paylaşımında bulunuyoruz. Bu sürece ek olarak Japonya ile ortak çalışma gerçekleştirilmesi ve cihazların getirtilmesi için girişimlerde de bulunduk. Üniversite olarak aktif heyelanın zararlarını azaltmak adına şimdiye kadar yaptığımız gibi bundan sonraki süreçte de her türlü katkıyı sunacağımızı belirtmek isterim.”


Hürriyet Yerel