Dikkat! Başvuran herkese kısa çalışma ödeneği!

Dikkat! Başvuran herkese kısa çalışma ödeneği! Dikkat! Başvuran herkese kısa çalışma ödeneği!

Koronavirüs vakalarının artmasının ardından devreye alınan yeni önlemler sonucunda bazı iş yerleri belirli saatlerin dışında kapalı halde kalacak. Peki 2 milyondan fazla çalışanı etkileyen önlemler sonrasında hangi ödemeler devreye girecek? İşte tüm merak edilenler...Vakaların artması üzerine artırılan korona önlemleri birçok sektörü de etkiliyor. Yayımlanan son genelge kapsamında restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeteryalarda sadece paket servisi yapılacak. Sinema solanları yılsonuna kadar, kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe ve salonları, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahalar yeni bir karar alınıncaya kadar kapalı halde kalacak. 

YENİDEN DEVREYE GİRECEK

Milliyet'te yer alan habere göre pandemi sonrası işyerlerinde ilk kapatma kararının alındığı nisan, mayıs aylarında 3.2 milyon kişi Kısa Çalışma Ödeneği'nden faydalandı. İşten çıkarma yasağına paralel olarak 17 Nisan'da başlayan ücretsiz izin uygulamasından ise 2.1 milyon kişi yararlandı. Ekim tarihinde de 540 bin kişi ücretsiz izin desteği aldı. Faaliyetleri kısıtlanan veya tümüyle durdurulan sektörlerde çalışanlar için yeniden kısa çalışma ve ücretsiz izin uygulaması gündemde yer alacak.

NORMALLEŞME DESTEĞİ

Normalleşme süreci kapsamında kısa çalışma ve ücretsiz izin uygulamasından normal çalışma düzenine geçen işyerlerine üç ay süreyle normalleşme desteği sağlandı. Normalleşme desteğinden yararlanan işyerleri yeniden kısa çalışmaya ödenebiliyor.

ÜCRETSİZ İZİN UYGULAMASI

Kısa çalışmadan yararlanamayan ve ücretsiz izne çıkartılanlar, günlük 39.24 lira nakdi ücret desteğinden yararlanabiliyor. Bu, brüt 1.177, net 1.168 lira ücret oluyor. Kısa Çalışma Ödeneği'nin süresi 31 Aralık 2020 olarak açıklandı. Ancak, Cumhurbaşkanı kararıyla uygulama, Haziran 2021 tarihine kadar uzatılabilecek. İşten çıkarma yasağı ve buna paralel ücretsiz izin uygulaması da 17 Ocak 2021 tarihine kadar sürecek. Gerek görülürse bu süreler de 2021 Haziran ayı sonuna kadar uzatılabilecek.

KİMLERE KÇÖ ÖDENİR?

Kısa Çalışma Ödeneği'nden (KÇÖ), haziran ayının sonuna kadar kısa çalışma başvurusunda bulunan işyerlerinde çalışıp da isimleri İşkur'a bildirilen işçiler faydalanabilecek. Bu işyerlerinde sonradan işe giren işçiler Kısa Çalışma Ödeneği'nden faydalanabilecek. Kısa Çalışma Ödeneği alabilmek için ödenek başvurusu yapıldığı tarih itibarıyla son 3 yılda en az 450 prim günü bulunması ve 60 gün hizmet akdi ile çalışmak gerekiyor. Kısa Çalışma Ödeneği, alınan maaşa göre ve çalışılmayan gün sayısına göre; 1.752-4.380 lira arasında değişiklik gösteriyor.

İşverenin başvuru yapmasının ardından işe almazsa bu kişilere hane bazlı destek sunulacak. Bu desteğin verilebilmesi için bu kişinin yaşadığı hanede SGK'dan emekli aylığı ya da dul-yetim aylığı alan kimse olmaması, düzenli sosyal yardım alan ya da çalışan kimse olmaması şartı aranacak. Bu şartı sağlayan kişilere fesih yasağının tamamlanacağı tarihe kadar günlük 34.34 TL destek sunulacak.