Diler Holding'in patronu Recep Yazıcı vefat etti

Diler Holding'in patronu Recep Yazıcı vefat ettiTürk iş dünyası demir çelik sektöründeki yatırımları ve Beşiktaş Kulübü'ndeki başkanlığıyla tanınan 58 yaşındaki Diler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Yazıcı'yı kaybettiRecep Yazıcı'nın emek vererek önemli noktaya getirdiği Diler Holding'in temeli, 1949 yılında Zonguldak Karabük'te faaliyete geçen bir haddehane ile atıldı. Yazıcı, şirketini zaman içinde bünyesinde bulunan entegre demir çelik tesislerinin yanısıra dış ticaret, denizcilik, inşaat, taahhüt, enerji, tekstil ve turizm alanlarında faaliyet gösteren önemli gruplardan biri haline getirdi.

Forbes listesinde

Diler Holding bünyesinde, Diler Demir Çelik, Yazıcı Demir Çelik, Mimsan, Körfez Denizcilik, Diler Yatırım Bankası, Diler Ahşap, Diler Dış Ticaret, Cornelia Delux Resort, İskenderun Limanı, Hereke Limanı, Atlas Enerji, Genelteks, Resa Demir, Eti Endüstri firmaları bulunuyor. Yazıcı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) eski Başkanı Fuat Miras'la da denizcilik işlerinde ortaklık yapıyor. Yazıcı, 2009 yılında Forbes dergisinin yayınladığı ‘En Zengin 100 Türk' listesinde de 25'inci sırada yer aldı.

Beşiktaş yönetimindeydi

Diler Holding'e bağlı şirketleri ülke ekonomisine yön veren bir kuruluş haline getiren Recep Yazıcı, Beşiktaş Kulübü'nde 1990, 1992, 1998 dönemlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği ve İkinci Başkanlık görevlerinde de bulundu. Evli ve 3 çocuk babası olan Yazıcı'nın cenazesi, bugün İstanbul Altunizade'deki İlahiyat Fakültesi Camii'nde ikindi namazını takiben kılınacak cenaze namazının ardından Çengelköye Mezarlığı'na defnedilecek.

Recep Bey benim ortağım değil, kardeşim gibiydi

TOBB eski Başkanı Fuat Miras, uzun yıllar dost ve ortak olduğu merhum işadamı Recep Yazıcı hakkında şöyle konuştu: “Kendisiyle 18 yaşından beri beraberiz. Sadece ortağım, arkadaşım değil aynı zamanda kardeşimdi. Ailevi bağımız var. Bütün işlerini de kendi zekasıyla kendi enerjisiyle başarmış çok değerli bir işadamıdır. Girdiği her işte de başarılı olmuştur. Bizim kendisiyle babasından kalan hiçbir işte ortaklığımız olmadı. Kendisiyle gemi inşa sanayiinde 25 yıl önceden başlayan bir iş ortaklığımız da var.”
Hürriyet

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Diler Holding'in acı günü 
 
Türkiye'nin önemli işadamlarından Diler Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Recep Sami Yazıcı, dün tedavi gördüğü hastanede, 58 yaşında hayata veda etti.  
 
Diler Holding, entegre demir çelik tesislerinin yanı sıra, dış ticaret, , inşaat, taahhüt, enerji, tekstil ve turizm alanlarında faaliyet gösteriyor. Yazıcı'nın cenazesi, bugün İlahiyat Fakültesi Camii'nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Çengelköy Mezarlığı'na defnedilecek.
Zaman
 

Diler Holding'in patronu Recep Yazıcı vefat etti

Türkiye'nin sayılı sanayicilerinden Diler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Sami Yazıcı, dün tedavi gördüğü hastanede, 58 yaşında hayata gözlerini yumdu

Temeli, 1949 yılında Zonguldak Karabük'te faaliyete geçen bir haddehane ile atılan Diler Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı olan Recep Sami Yazıcı, büyük emek verdiği şirketini zaman içinde üretim bünyesinde bulunan entegre demir çelik tesislerinin yanı sıra, dış ticaret, denizcilik, inşaat, taahhüt, enerji, tekstil ve turizm alanlarında faaliyet gösteren şirketleriyle ülkenin büyük gruplarından birisi haline getirdi.
Körfez Denizcilik, Cornelia De Luxe Resort Hotel gibi tanınmış firmaların sahibi olan Yazıcı, Beşiktaş Kulübü'nde  1990, 1992, 1998 dönemlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği ve İkinci Başkanlık görevlerinde de bulunmuştu. Eski Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras'la denizcilik işlerinde ortak olan Yazıcı evli ve 3 çocuk babasıydı.

Çengelköy'e defnedilecek
Recep Sami Yazıcı'nın cenazesi, bugün Altunizade'deki İlahiyat Fakültesi Camii'nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Çengelköy Mezarlığı'na defnedilecek.
Yazıcıoğlu'nun başkanı olduğu Diler Holding'e bağlı şirketler şöyle: “Diler Demir Çelik Endüstri A.Ş, Yazıcı Demir Çelik End. Tic. AŞ, Körfez Denizcilik ve Ticaret AŞ, Diler Ahşap, Mimsan İnşaat ve Montaj Sanayi A.Ş, Diler Ahşap Pazarlama Sanayi Ticaret AŞ, Diler Dış Ticaret A.Ş, Diler Yatırım Bankası A.Ş, Cornelia De Luxe Resort Hotel, Cornelia Diamond Golf Resort &Spa, Cornelia Golf Club, Hereke Limanı, İskenderun Limanı, Resa Demir Sanayi Ticaret A.Ş, Eti Endüstri ve Ticaret A.Ş, Genelteks Tekstil Ürünleri ve Ticaret A.Ş, Atlas Enerji Ürünleri ve Ticaret A.Ş.”
Milliyet