Dilovası Adatepe'de mahkeme ağaç kesimini durdurdu!

Dilovası Adatepe'de mahkeme ağaç kesimini durdurdu! Dilovası Adatepe'de mahkeme ağaç kesimini durdurdu!

Dilovası’nda kalan tek yeşil alan olan Adatepe’de ağaç kesimi mahkeme kararıyla durduruldu. İlçe sakinlerinin 10 gün önce başlattıkları ’Yeşili Koruma Nöbeti’ de sürüyor. İşte ayrıntılar...
Kocaeli’nde sanayi ve konut alanların iç içe girdiği Dilovası ilçesinde, kalan tek yeşil alan olan Adatepe’de ağaç kesimi mahkeme kararıyla durduruldu. Bazı firmaların, Adatepe’deki ağaçları kesip petrol ve kimyasal depolama tank çiftliğine dönüştürmeye başladığını öne süren ilçe sakinlerinin 10 gün önce başlattıkları ’Yeşili Koruma Nöbeti’ de sürüyor.

 

Sanayi kuruluşlarından kaynaklanan hava ve çevre kirliliğinin yanı sıra kanser vakalarıyla da adı sıkça gündeme gelen Dilovası’nda bazı firmalar, ilçedeki tek yeşil alan olan, ayrıca belediyenin yaptırdığı bir tesis, çocuk bahçesi ve mesire alanı bulunan Adatepe’nin tapulu arazileri olduğunu savunarak ağaçları kesmeye başladı. Daha sonra burada kimyasal tank depoları yapmaya başlayan firmalarla ilgili olarak ilçe sakinleri dava açtı.  

 

İlçe sakinleri, çalışmalar durdurulmayınca Yeşil Alanları Koruma ve Kalkındırma Derneği organizasyonuyla önce Adatepe’yi korumak adına buradaki mesire alanına çadır kurup nöbet tutmaya başladı.

 

Dernek Başkanı Ahmet Cebeci’nin 2009 yılında, çalışmanın yürütmesinin durdurulması, iptali ve ormanın eski haline getirilmesi istemiyle açtığı dava o dönemden bu yana sürüyordu. Davada Cebeci’nin geçtiğimiz hafta yaptığı yürütmenin durdurulmasıyla ilgili ek talep, mahkeme tarafından dikkate alınarak yürütmeyi durdurma kararı verildi. 9 Ekim Cuma günü verilen bu kararın ardından burada firmaların çalışmaları durduruldu.


Yeşil Alanları Koruma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Ahmet Cebeci Adatepe’de tank çalışması sona erene kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtti. 


Milliyet