Çukurova Balkon

Direndiler, gecekondularını yıktırmadılar

Direndiler, gecekondularını yıktırmadılar Direndiler, gecekondularını yıktırmadılar

İzmir Buca Kuruçeşme Mahallesi'nde 40 gecekondunun yıkılması mahalle halkının direnişi sonucu ertelendi.


Kartal'ın hemen teslim en cazip sitesinde! 65 metrekare 299 bin TL!


Evlerin yıkılacağına dair yapılan tebligat üzerine önceki gece mahallede toplanan yurttaşlar ve DTP, SDP, ESP, DHP, Partizan gibi çeşitli parti ve demokratik kitle örgütü üyeleri sabah 3'ten itibaren mahallenin tüm girişlerini barikatlarla kapattı.

Çevik kuvvet panzerlerle geldi

Sabah saatlerinden itibaren sokaklarda toplanan yaklaşık 300 kişi polisin gaz bombalı müdahale ihtimaline karşı tedbirler alırken Bergama'da siyanürlü altına karşı mücadeleye öncülük eden Oktay Konyar da halka destek vermek için mahalleye geldi. Saat 9'da panzerlerle birlikte yaklaşık  300 çevik kuvvet polisi barikatların önüne gelirken  İzmir  Emniyet Müdür Yardımcısı eylemcilerden barikatların kaldırılmasını istedi. Özellikle barikat başında duran kadınların kararlı tutumu karşısında seçilecek temsilcilerle görüşme kararı alınırken, Mahalle Muhtarı Sadık Şen, İHD İzmir Şubesi yöneticileri ve Oktay Konyar emniyet yetkilileriyle görüştü.

Başkan sorunlara ilgisiz

Yaklaşık 15 dakika süren görüşmenin ardından bir açıklama yapan Muhtar Sadık Şen, polislerin geri çekileceğini ve sorunun çözümü için  15 günlük süre verildiğini, bu süre içinde evlerin yıkılmayacağını halka açıkladı. Kurulan barikatlar açıklamanın ardından yurttaşlar tarafından kaldırılırken yıkım kararının yürütmesinin durdurulması için mahkemeye başvurma ve  15 günlük süre içinde Buca Belediyesi'ne çeşitli çözüm önerileri sunma kararı alındı.

Bu arada mahallede yaşayan ve çoğunluğunu Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan göç eden yurttaşlar, Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy'un mahalleden yeterince oy alamaması ve Kürt olmaları nedeniyle kendilerine olumsuz yaklaşımlarda bulunduğunu ve mahallenin sorunlarına ilgisiz kaldığını iddia ettiler.

Erkan ÇINAR / Birgün