Disneyland Halkalı çöplüğüne yöneldi

Disneyland Halkalı çöplüğüne yöneldiToplu Konut İdaresi, İstanbul'da tema parkı yapımı için ihaleye çıkıyor.


Ankara'da Disneyland benzeri tema park yapımı için ayrılan Ballıkuyumcu'daki arazinin satışı amacıyla düzenlenen ihalede araziye alıcı çıkmazken, Toplu Konut İdaresi (TOKİ), İstanbul'da tema parkı yapımı için ihaleye çıkıyor.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, geçen hafta ABD'de yaptığı temaslarda, firmaların İstanbul Halkalı'da tema park yapımı işine büyük ilgi gösterdiğini belirterek, "Bir hafta içinde ihaleye çıkıyoruz" dedi.

Üstüne para alacağız

Bayraktar, İstanbul'da tema parkının Halkalı'daki eski çöplük alanının bulunduğu 1.5 milyon metrekare alanda kurulmasının planlandığını belirterek, şunları söyledi: "ABD'de yaptığım görüşmelerde firmalar konuya büyük ilgi gösterdi. Ben orada tema parkını yaptırmak için üstüne para alacağım. Halkalı'daki bu yer çok kıymetli. Ben aslında Ankara'ya öncelik veriyordum. Ama müşteriler İstanbul'daki projeye daha fazla ilgi gösterdi. Halkalı'da 25 bin konut yapıyorum, konutların iyi paraya satılması için değişik projeler uygulamam lazım. Orada büyük şehir belediyesi bir proje uygulayacaktı. Ancak arsayı almadan ihale edince mahkemelik oldu. Şimdi biz arsayı aldık, kendi tapulu malımız üzerinde, 1.5 milyon metrekare alanda büyük eğlence merkezi kuracağız. Bir hafta içinde ihaleye çıkacağız."

Ankara'daki ne olacak

Ankara'da tema park alanı olarak ayrılan Ballıkuyumcu'daki 3.8 milyon metrekarelik arazinin satışı için açılan ihalede alıcı çıkmamasını da değerlendiren  TOKİ  Başkanı Bayraktar, projeye ilişkin çalışmaların devam ettiğini, yeni açılacak ihalede kim kendilerine uygun teklif verirse ona satacaklarını söyledi. Bayraktar, şöyle devam etti: "Benim birisiyle anlaşmak gibi bir kaygım da lüksüm de yok. İhaleye çıkacağız, biri gelip alırsa yapar, almazsa yapmaz. Devletin malını bedavaya kimseye verecek halimiz yok. Onlar, 'Bize arsaları ver, biz arsalara konut yapalım' diyorlar. Sonra millete, 'Biz burada Disneyland yapacağız, burada konutlar çok kıymetli' diyelim ve konutları satıp, oradan para kazanalım, Disneyland'ı yapalım' diyorlar. Bu şartlarda olmaz. Derenin taşıyla derenin kuşunu vurmaya çalışıyorlar."

1 milyar dolar

ABD'de Dünya Bankası yetkilileriyle görüştüğünü ve 1 milyar dolar kredi sağlanması konusunda anlaşma sağlandığını bildiren Bayraktar, ancak kredinin kullanımı için Hazine garantisi gerektiğini, bu konuda çalışmalar yapıldığını söyledi.

En uygun teklifi veren ihaleyi alır

ANKARA'da tema park alanı olarak ayrılan Ballıkuyumcu'daki 3.8 milyon metrekarelik arazinin satışı için açılan ihalede alıcı çıkmamasını da değerlendiren TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, yeni açılacak ihalede kim uygun teklif verirse ona satacaklarını söyledi. Bayraktar, "Benim birisiyle anlaşmak gibi bir kaygım da lüksüm de yok. İhaleye çıkacağız, biri gelip alırsa yapar, almazsa yapmaz. Devletin malını bedavaya kimseye verecek halimiz yok. Onlar, 'Bize arsaları ver, konut yapalım, konutları satıp, Disneyland'ı yapalım' diyorlar. Oolmaz" diye konuştu. 

Hürriyet