Diyarbakır Bağlar'daki kentsel dönüşüm vatandaşlara anlatılacak!

Diyarbakır Bağlar'daki kentsel dönüşüm vatandaşlara anlatılacak! Diyarbakır Bağlar'daki kentsel dönüşüm vatandaşlara anlatılacak!

Diyarbakır''ın Bağlar ilçesinde hayata geçirilen kentsel dönüşüm projesi için, vatandaşlara anlatılması amacıyla belediye tarafından  irtibat bürosu kurulacak.Diyarbakır'ın Bağlar ilçesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 'Yerinde dönüşüm' modeli ile uygulanacak olan 'Kentsel dönüşüm' projesi vatandaşlara anlatılacak. Milliyet'te yer alan habere göre; Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, "Projenin tüm detayları incelenecek ve gerek mahalle muhtarlarına gerekse vatandaşlarımıza bilgilendirme yapılacak" dedi.

Bağlar ilçesinde yapılması hedeflenen 'Kentsel dönüşüm' projesinin, ön hazırlığın tamamlanmasıyla ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayı ile resmiyet kazanmasının ardından çalışmalarda yeni bir aşamaya geçildi. Ayrıca 'Yerinde dönüşüm' modelinin uygulanacağı proje hakkında vatandaşlara ve hak sahiplerine bilgi vermek amacıyla belediye bünyesinde irtibat bürosu kurulacak. Burada uzman ekipler tarafından hak sahiplerine bilgi verilerek projenin ayrıntıları anlatılacak.

Eski Bağlar isimli bölgenin çarpık kentleşme üzerinde inşa edildiğini, zamanla yoğun göçle bu yükü taşıyamayacak hale geldiğini vurgulayan Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, "Kaçınılmaz hale gelen kentsel dönüşüm için halktan büyük destek gördük. Diyarbakır Bağlar'dır, Bağlar Diyarbakır'dır. Değişim ve dönüşüm önemlidir. Vatandaşlara farklı seçenekler sunularak olası mağduriyetlerin önüne geçeceğiz. Vatandaşlarımızın burada kalmasını istiyoruz. Halkımızın talebi üzerine projeyi hazırladık ve Allah razı olsun kendilerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tam destek vererek onayladı. Vatandaşlarımız, mağdur olmayacakları farklı seçeneklere sahip olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde diğer kurumların katılımı ile oluşturulan ekip sahada çalışma yaparak muhtar ve vatandaşlarla görüşmeler yaparak ayrıntıları ortaya çıkaracak. Modern mühendislik hizmeti alacak yeni yapıların yanı sıra geniş ve ferah cadde, sokaklar, yeşil ile doğal alanlar, dinlenme ve çocuk oyun alanlarının olacağı bir şehir hayal ediyoruz. Bağlar'ın hayali Diyarbakır'ın hayali olacak. Gönül hizmeti ve sosyal belediyeciliği esas alarak tevazu, samimiyet ve gayretle sürdürmüş olduğumuz bu yolda kazanan Diyarbakır olacak. 7-8 ay sonra ilk kazma vurularak proje resmen hayata geçmiş olacak" şeklinde konuştu.

Diyarbakır Bağlar'da kentsel dönüşüm için ilk adım atıldı!