25 / 09 / 2022

Diyarbakır Belediyesi Van'da 5 rehabilitasyon merkezi kuracak!

Diyarbakır Belediyesi Van'da 5 rehabilitasyon merkezi kuracak!

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Vanda 5 bölgede içinde çamaşırevleri, banyolar, çocukların istifade edebileceği, sosyal rehabilitasyonu sağlayacak merkezler oluşturacaklarını söylediBaydemir, belediye binasında düzenlediği basın toplantısında, felaketin yaşandığı ilk günden bugüne bölgedeki diğer belediyelerle Van ve Erciş ilçesinde etkin bir dayanışma içerisinde olduklarını belirtti. Son yaşanan 5.6 şiddetindeki depremin yıkım gücünün 7.2 şiddetindeki depremden çok daha etkileyici olduğunu gördüklerini ve bundan hareketle 3 temel konuda başka bir çabanın içine girme kararı aldıklarını kaydeden Baydemir, perşembe gününden itibaren Van merkezli 5  mahallede çok amaçlı merkez kuracaklarını ifade etti.

Baydemir, şöyle dedi:

"İçinde çamaşır evleri, banyolar, çocukların istifade edebileceği sosyal rehabilitasyonu sağlayacak merkezler oluşturacağız. Özellikle bu merkezlerde yıkılan tahrip olan altyapının tekrar canlanması konusunda DİSKİ Genel Müdürlüğümüz aktif bir çabanın sahibi olacak. İkinci olarak önümüz kış; Özellikle de depremden zarar gören köylerin yoğun kar yağışıyla yollarının kapanma riski de söz konusu. En az 1,5 aylık tüm gıda ihtiyaçlarını tek bir paket içinde toplayacak bir yardım kampanyasını Diyarbakırdan başlatıyoruz. Hedefimiz tüm bu köylere hitap edecek en az 6-7 bin paketin kısa bir zaman içinde özellikle kırdaki insanlarımıza ulaştırılmasını sağlamak. Üçüncü olarak evimi paylaşıyorum kampanyasını bugün itibarıyla başlatıyoruz. Van merkez, Erciş ve köylerde kışı çadırda geçirmenin zorluğunu ve imkansızlığını hepimiz kabul etme noktasındayız. Diyarbakırda yaşayan hemşehrilerime çağrım şudur. Şu anda dayalı döşeli ama hiç kimsenin içinde yaşamadığı ev sahiplerine çağrımızdır. Evimi Vanlı hemşehrimle paylaşıyorum diyen her hemşehrimi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığının Sümerparkta kurduğumuz masaya davet ediyoruz."

Diyarbakırlıların, Hazar Gölünde bine yakın dayalı döşeli yazlığının bulunduğunu, kış ayları için yazlığını paylaşmak isteyenleri başvuru yapmaya ve bu dayanışmayı göstermeye davet ettiklerini ifade eden Baydemir, bu dayanışmayla ilgili forum hazırladıklarını, başvuruyu yüz yüze alacaklarını anlattı.

Dayanışma günü olduğunu, Diyarbakırlıların ilk günden itibaren kadirşinas tutum içine girdiklerini aktaran Baydemir, bugünden itibaren de evini paylaşma konusunda olağanüstü bir çabayı ve duyarlılığı ortaya koyacağını vurguladı. Kendi evi ile 2 kardeşinin evlerine üç aileyi almaya hazır olduklarını belirten Baydemir,  "Sadece benim değil, belediye çalışanları arkadaşlarımın arasında da çok sayıda gönüllü var. Özellikle çağrım, daha çok Kayapınar bölgesine ve ekonomik durumu iyi olan ailelere yöneliktir. Çünkü gelen Vanlı kardeşlerimizi en az 3-4 ay ağırlamamız ve bütün ihtiyaçlarını karşılamamız gerekecektir" diye konuştu.

AA
Geri Dön