Diyarbakır Sur'da terörün yıktığı işyerlerini devlet yeniliyor!

Diyarbakır Sur'da terörün yıktığı işyerlerini devlet yeniliyor! Diyarbakır Sur'da terörün yıktığı işyerlerini devlet yeniliyor!

Sur'da terör örgütü PKK'nın hain saldırılarından etkilenen esnafın işyeri devlet tarafından yenileniyor. Bölge esnafı yapılan çalışmalardan son derece memnun ve umutlu olduğunu belirtti.Diyarbakır'ın Sur ilçesinde PKK'lı teröristlerin saldırıları nedeniyle iş yerlerini aylarca açamadığı için büyük mağduriyet yaşayan esnaf devletin sunduğu destekle yaralarını sarıyor. Bir süre önce SGK ve vergi borçları ertelenen, Vakıflar Genel Müdürlüğünce 1 yıl kira bedeli alınmayan ve faizsiz 50 bin liralık krediye kavuşturulan esnafın son olarak iş yeri, "Sokak Sağlıklaştırma Projesi" kapsamında modernize ediliyor. Tarihi dokuyu uygun yapılan cephe sağlıklaştırma ve yenileme çalışmalarında, iş yerlerinin sıva, boya, otomatik kepenk, aydınlatma, elektrik tesisatı, gölgelik ve saçakları 50 bin lirayı aşan harcamayla yenileniyor. "Sokak Sağlıklaştırma Projesi"nin 6 ay içinde tamamlanması öngörülüyor.


ÇOK GÜZEL OLACAK 

Sur'da 50 yıldır esnaflık yapan Mahmut Modanlıoğlu,yapılan yenileme çalışmalarından büyük memnuniyet duyduğunu belirtti. Modanlıoğlu, "Her dükkana 40-50 bin lira masraf yapılıyor. Dükkanımız da caddemiz de güzelleşecek. Burası çok daha güzel olacak" diye konuştu. 


İstiklal Caddesi gibi olacak 

"Hükümetimiz, Diyarbakır'ın güzelleşmesi için elinden geleni yapıyor." diyen Esnaf Şehmus Fidancı, yapılan çalışmaların önemini vurguladı. Fidancı, Sur'a devlet desteğinin aynı zamanda kendileri için büyük moral olduğuna dikkat çekerek, "Yapılan çalışmalarla Sur'un gerçek güzelliği ortaya çıkacak. Burası İstanbul'daki İstiklal Caddesi gibi olacak." diye konuştu. Tayfur Birtane de Gazi Caddesi'nde 9 yıldır esnaflık yaptığını dile getirerek, Bakanlığın yürüttüğü projenin esnafı sevindirdiğini söyledi. Birtane, "Yağmur yağdığında dükkanımda su damlıyordu. Onu da onarıyorlar. Çalışmalar tamamlanırsa buraya canlılık gelir" ifadelerini kullandı.


Hürriyet