Diyarbakır'da 7 katlı bina çöktü!

Diyarbakır'da 7 katlı bina çöktü!Diyarbakır'da önceki gün çökme tehlikesine karşı boşaltılan 28 daireli apartmanın bir bölümü çöktü. Polis, binanın çevresinde geniş güvenlik önlemi alırken, geri kalan bölümün yıkılması için belediyeden karar beklendiği belirtildi


Diyarbakır 'ın merkez Bağlar İlçesi 'nde önceki gün çökme tehlikesine karşı boşaltılan 28 daireli, 7 katlı apartmanın bir bölümü kendiliğinden çöktü. Polis, binanın çevresinde geniş güvenlik önlemi alırken, geri kalan bölümün yıkılması için belediyeden karar beklendiği belirtildi.

Bağlar 'ın Sento Caddesi üzerinde bulunan Veysel Apartmanı 'nın kalorifer kazanında 5 ay önce meydana gelen patlamanın ardından bitişikteki 7 katlı Tekin Apartmanı 'nın ana kolonlarından birinde çatlaklar oluştu. Bunun üzerine, 2 gün önce, Bağlar Belediyesi kararıyla boşaltılan Tekin Apartmanı 'nın bir bölümü bugün kendiliğinden çöktü. Kısmen çöken bina çevresinde polis önlem alırken, apartmanın çevresindeki binalarda da tahliye çalışması başlatıldı. Olay yerine gelen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hafize İpek ve Bağlar Belediye Başkanı Yüksel Baran, evlerini boşaltan ailelerle görüşüp onları teselli etti. Bu arada bazı kadınların fenalık geçirdikleri görüldü.

Binada incelemelerde bulunan Bağlar Belediyesi İmar İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Nedim Taş, daha önce yaşanan kolon patlamasından sonra teknik heyet oluşturduklarını söyledi. Gerekli incelemelerin dün yapıldığını, ölçümlerin başladığını belirten Taş, şunları kaydetti:

'Binadaki hareketliliği izlemek adına bu gün ikinci ölçüm alınacaktı ancak ne yazık ki ikinci ölçüm yapılamadı. Binanın hasarlı kısmında çökme meydana geldi. şžu an binaya yaklaşamıyoruz. çöken kısmı da tam yıkılmış değil, asılı vaziyete ve binanın geri kalan kısmında da ciddi sıkıntı doğuruyor. Bunun önüne geçmek için şu anda çeşitli firmalarla orayı, binanın geri kalan kısmına zarar vermeden ordan koparmak için çeşitli yöntemler üzerinde çalışıyoruz. Bu hususta bir iki firmayla görüşüyoruz. En sağlıklı yöntem o. Niyetemiz binada mevcut eşyaları tahliye edebilecek bir yöntem bulmak. Ama mümkün olmazsa eğer mecburen binanın tümünü yıkmak zorunda kalacağız. Henüz kesinleşmiş değil. şžu an güvenlik önlemleri alındı.'

Binanın çevresinin güvenlik nedeniyle boşaltığını söyleyen Nedim Taş, 'Bina sakinleri için bizim yakında bir spor salonumuz var. Orada malzemeleri temin edilecek. İsteyen orada kalacak, istemeyenler ev tutacak, onların kira ücretleri karşılanacak. Bu hususta onlar için gerekli imkanlar sağlanacak. Bu işi uzatmadan birkaç gün içerisinde teknik konular sağlanarak, yıkım ya da tahliye için gerekli işlemler en azından başlatılır. En kısa süre son bulacaktır' diye konuştu.

çökmenin ardından polis, binanın çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Sivil savunma, itfaiye ve belediye ekipleri de olay yerine geldi. Binanın kalan kısımlarının yıkılması için karar beklendiği öğrenildi.
Hürriyet