Doğalgazda indirim BOTAŞ'a yarayacak!

Doğalgazda indirim BOTAŞ'a yarayacak!

Rusya ' dan doğalgaz fiyatında indirim talep ettiklerini söyleyen Enerji Bakanı Yıldız: Zaten biz maliyetin altında satış yapıyoruz. Önceliğimiz BOTAŞ ve ilgili kurumların zararını karşılamak...


Rusya'dan doğalgaz fiyatında indirim talep ettiklerini söyleyen Enerji Bakanı Yıldız: Zaten biz maliyetin altında satış yapıyoruz. Önceliğimiz BOTAŞ ve ilgili kurumların zararını karşılamak.


Azerbaycan'ın Şahdeniz sahasından çıkarılacak yaklaşık 1.2 trilyon metreküp doğalgaz rezervinin Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınmasını öngören Güney Gaz Koridoru hakkında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Rusya'dan doğalgaz konusunda indirim talebinde bulundukları bilgisini paylaştı. Bakan Taner Yıldız, Rusya'dan indirim almaları durumunda ilk aşamada BOTAŞ ve ilgili kurumların zararının telafi edilmesinin gündemde olduğunu belirtti. Yıldız, yapılacak indirim miktarını görmeden, piyasaya nasıl yansıyacağını söylemenin ise doğru olmadığını ifade etti. 


ZARAR KARŞILANACAK 


Bakan Yıldız, konuyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "Tabii ki doğalgaz ve ham petrol fiyatlarının düşmesi, ülkemiz için iyi haberdir ve enerji ile alakalı giderlerimizi düşürecek bir kalemdir." Konuyla ilgili yapılan bir takım düzenlemelere rağmen BOTAŞ ve ilgili kurum ve kuruluşların hâlâ zarar yazdığını ifade eden Taner Yıldız, "Şunu unutmayalım ki biz maliyetlerimizin daha altında sattığımız bir doğalgazdan bahsediyoruz" diye konuştu. 


17 ARALIK BU PROJELERİ HEDEFLEDİ

Siyaset Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) tarafından düzenlenen "Enerji Arz Güvenliği ve Güney Gaz Koridoru" panelinde konuşan Bakan Yıldız, gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Güney Gaz Koridoru görüşmelerinin gerçekleştiği 17-25 Aralık sürecinde Bakü'de olduğunu söyleyen Yıldız, ülkedeki istikrara vurgu yaparak "17 Aralık sabahında ben Bakü'de bu projelerin imza töreninde bulundum. Eğer siyasi istikrarı tehdit eden unsur olarak başarılı olsaydı orada attığımız imzaların bir değeri, anlamı olmayacaktı. Her ülkenin hoşnut kalmasını beklemiyoruz" dedi. Yıldız, Türkiye'nin çıkarları için birçok projenin hayata geçirileceğini, 17 Aralık sürecinin analiz edilmesi halinde bunlardan bağımsız olmadığının görülebileceğini de söyledi. 


IRAK'TAN PETROL AKIŞI DEVAM EDİYOR


Yıldız , Irak'tan petrol akışının normal bir şekilde devam ettiğini ve dün itibarıyla Türkiye'den 23'üncü tankere 17.3 milyon varillik petrol yüklendiğini elde edilen gelirin kademeli olarak Halkbank'a geldiğini söyledi. Bakan Yıldız, "Günlük yaklaşık 100 bin varillerden 240 bin varillere çıktı. Bu hattın kapasitesi 1.5 milyon varildir. Bu hattan ne kadar petrol geçerse Irak da o kadar normalleşmiş olacak" diye konuştu. 


Sabah