Doğrudan yatırımlarda gayrimenkul etkisi!

Doğrudan yatırımlarda gayrimenkul etkisi!

TÜİK verilerine göre yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,4 arttı ve 4 bin 962 oldu. Ocak-Kasım döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,5 azalarak 36 bin 385 adet oldu.


TÜİK verilerine göre yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,4 arttı ve 4 bin 962 oldu. Ocak-Kasım döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,5 azalarak 36 bin 385 adet olarak kaydetti.

Verileri değerlendiren GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, “Pandemi sonrası uluslararası konut satışlarında Yunanistan yüzde 80, İspanya ve Portekiz yüzde 40-50 oranında kayıp yaşarken Türkiye olarak yılı sadece yüzde 10 kayıpla atlatacak olmamız, uluslararası arenada rakiplerimize kıyasla pozitif ayrıştığımızın en önemli göstergesi” diye konuştu. Akbal, Türkiye’nin sahip olduğu avantajlarla Avrupa ve Orta Asya ülkelerinin en gözde pazarları arasına katıldığını dile getirdi. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım ayına ait konut satışları istatistiklerini bugün yayımladı. Buna göre, yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 24,4 arttı ve 4 bin 962 adet oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında Kasım 2020'de ilk sırada 2 bin 443 konut satışı ile İstanbul yer aldı. İstanbul'u sırasıyla 893 konut satışı ile Antalya, 297 konut satışı ile Ankara, 182 konut satışı ile Yalova ve 174 konut satışı ile Bursa takip etti.

Kasım'da Irak vatandaşları Türkiye'den 876 konut satın aldı. Irak'ı sırasıyla, 860 konut ile İran, 434 konut ile Rusya Federasyonu, 203 konut ile Afganistan ve 202 konut ile Kuveyt takip etti. Verilere göre, Ocak-Kasım döneminde ise yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9,5 azaldı ve 36 bin 385 adet oldu. 

Doğrudan yatırımlarda gayrimenkul etkisi!

Yabancılara yapılan konut satışlarının 36 bin adet sınırını aşmasının yıl sonu öngörülerini doğruladığına dikkat çeken Gayrimenkul Yurt Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, “GİGDER olarak, bu yıl sonu itibarıyla uluslararası gayrimenkul yatırımlarının 40 bin adedi bularak sektörün yılı en az zararla kapatacağını öngörüyorduk. Kasım ayı verileri, buna ulaşacağımızın sinyalini verdi. Bununla birlikte Türkiye’nin uluslararası gayrimenkul satışlarındaki konumunun rakiplerine kıyasla pandeminin etkilerine rağmen pozitif anlamda ne kadar ayrıştığını gözlemledik. Pandemiyle birlikte Yunanistan uluslararası gayrimenkul satışında yüzde 80, İspanya, Portekiz yüzde 40-50 oranında kayıp yaşarken Türkiye olarak biz neredeyse yüzde 10 kayıpla atlatacağız. Bu da pandeminin dünyada oluşturduğu böyle zorlu bir süreçte Türkiye’nin sağlık, yaşam, coğrafya, kültür gibi pek çok alanda sahip olduğu avantajları ile uluslararası rakipleri arasında ne kadar öne çıktığını bir kez daha gösterdi” şeklinde konuştu.

Akbal, Türkiye’de koronavirüs salgını etkilerinin azaldığı Ağustos ayından bu yana yükselme trendinde olan uluslararası gayrimenkul satışlarında pandemideki iyileşme sürecine bağlı olarak kademeli olarak artış olacağını vurguladı.

Avrupa ve Orta Asya ülkelerinin gözü Türkiye’de

TÜİK verilerine göre, uluslararası gayrimenkul yatırımlarında Türkiye’yi tercih eden ilk 10 ülke, sırayla Irak, İran, Rusya, Afganistan, Kuveyt, İngiltere, Almanya, Yemen, Kazakistan ve Ukrayna oldu. 

Akbal, Kasım ayı verilerinin İran ve Irak’ın Türkiye’den yaptıkları uluslararası gayrimenkul yatırımında neredeyse başabaş noktasında olduğunu ortaya koyduğunu, bununla beraber Azerbaycan ve Kazakistan’ın yatırımlarındaki artışın çok dikkat çekici olduğunun altını çizdi. Akbal, “Pakistan, Rusya, Almanya ve İngiltere’den gelen gayrimenkul yatırımında artış var. Avrupa pazarının da ilgisinin yükseldiğini görüyoruz. Orta Asya’nın listede öne çıkmasında Türkiye’nin Türki Cumhuriyetler’le kurduğu siyasi ve tarihi ilişkilerin büyük etkisi var. Burada listede görmediğimiz Özbekistan da ileride ilk 20’de görmeyi beklediğimiz potansiyel bir pazar” açıklamasında bulundu.

Yabancıya satış şehirler bazında da dengeye geliyor

TÜİK verilerine göre, yabancılara yapılan konut satışlarında, Kasım 2020'de ilk sırada 2 bin 443 konut satışı ile İstanbul oldu. İstanbul'u sırasıyla 893 konut satışı ile Antalya, 297 konut satışı ile Ankara, 182 konut satışı ile Yalova ve 174 konut satışı ile Bursa takip etti.  

Veriler değerlendirildiğinde, İstanbul’un açık ara farkla yine lider olduğunu, Ankara’nın ise 3’üncülükteki yerine daha sağlam oturduğunu vurgulayan Akbal, yabancıya satışta  İzmir  ve Mersin’de de artışların olmasının gayrimenkul satışlarının dağılımı konusunda cesaret verici olduğuna, uluslararası gayrimenkul yatırımının şehirler bazında da dengeli bir seyir izlemeye başladığına dikkat çekti. 

Doğrudan yatırımların artışında ‘gayrimenkul’ kritik önemde

GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, uluslararası gayrimenkul alımlarındaki artışın, faizlerin artmasına bağlı olarak iç piyasadaki konut satışlarının azaldığı bir ortamda sektörün moralini her zaman yüksek tuttuğuna dikkat çekti.  

Akbal, şunları kaydetti: 

“Uluslararası gayrimenkul pazarında Türkiye olarak ilk 10’da aldığımız yeri ilk 3’e taşımayı hedeflediğimiz bugünlerde GİGDER olarak yabancıya gayrimenkul satışına lisans standartları getirilmesini talep ettik ve ilgili yönetmeliği Bakanlığımıza ilettik. Uluslararası yabancı yatırımcılara güven vermek amacıyla aracıların, acentelerin ve gayrimenkul geliştiricilerinin lisans alması, şeffaflaşmak ve uluslararası gayrimenkul yatırımcılarına doğru yatırım imkanlarının doğru kanallarca ulaştırılmasının sağlanması, sektör adına çok büyük önem taşıyor. Bu noktada Cumhurbaşkanlığı’nın ekonomi ve hukuk alanındaki  reform hareketini de çok anlamlı buluyoruz. Uluslararası gayrimenkul yatırımlarının bugün ülkemizin büyümesinde önemli bir yer alan ‘uluslararası doğrudan yatırımlar’ kapsamında ele alınması ve doğrudan yatırımların büyümesinde gayrimenkul yatırımlarının yüzde 50’nin üzerinde pay alması, sektörümüzün ülke ekonomisinin büyümesinde ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.”

Konut satışlarına yabancı yatırımcı dopingi!

2020 beklentisi 40 bin adet!

2020 Kasım'da 112 bin 483 konut satıldı!