Doğu ve Güneydoğu'ya 30 bin yeni konut geliyor!

Doğu ve Güneydoğu'ya 30 bin yeni konut geliyor!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'da terörden zarar gören vatandaşlara yönelik çalışmalar çerçevesinde 30 bin konut yapılacağını açıkladı.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, AA muhabirine, Doğu ve Güneydoğu'da terörden temizlenen bölgelerde yürütülen "inşa ve ihya" çalışmalarına yönelik güncel durum hakkında açıklamalarda bulundu. 


Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 4 ilde 7 merkez üzerinde çalışmaların sürdüğünü aktaran Özhaseki, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrasında, 16 Temmuz sabahı çalışmaların sekteye uğramadan tüm hızıyla devam ettiğini vurguladı.


Terörden zarar gören, güvenliğin sağlandığı bölgelerde öncelikle hasar tespit çalışmalarının yürütüldüğünü belirten Özhaseki, "Ardından enkazın kaldırılması çalışmasına başlıyoruz. Sonra 'riskli alan' ilan ediyoruz, rezerv alan oluşturarak bir yol belirliyoruz. Ne yapacağımıza karar veriyoruz." dedi.


Özhaseki, bu çalışmaların ardından mağdur vatandaşlarla görüşmelerin başladığını aktararak, vatandaşın oturduğu ev az hasarlı ise bu zararın parasının ödeneceğini, evin ağır hasarlı, oturulamayacak durumda olması halinde yeni evlerin verileceğini anlattı.


 "30 bin civarında konut yapılacak"

TOKİ ile anlaşmaların hayata geçirildiğini ve çok hızlı bir şekilde konutların yapıldığını ifade eden Özhaseki, "Bir kısmında da bizler başladık konut yapımına. Vatandaşların ne istediğini tespit ediyoruz, onların anlaşmalarını yapıyoruz. Anlaşma yaptığımız insanlara da kira yardımında bulunmaya başladık. Gelip 'Teröristler zamanında burada çatışmışlardı, ev de ağır hasarlı olduğu için siz yıktınız. Yerine ev verin. Ben şu kadar ev istiyorum' diyerek bizimle anlaşan herkese kira yardımına da devam ediyoruz." diye konuştu.


Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bu çalışmaların hızla sürdüğünü dile getiren Bakan Özhaseki, "Bu söylediğim alanlarda, 30 bin civarında konut yapacağız. Bunda da vatandaşlarla haliyle anlaşacağız. Belki de bazı vatandaşların evi bizim verdiğimizden daha büyüktür, fazla para alacak üstüne. Bir kısmını da uzun vadeli olarak basit taksitlerle borçlandıracağız. O şekilde devam edecek." değerlendirmesini yaptı.AA
Haber Yeni Şafak Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki; Doğu ve Güneydoğu'da terörden temizlenen bölgelerde yürütülen “inşa ve ihya” çalışmalarına yönelik güncel durum hakkında açıklamalarda bulundu. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 4 ilde 7 merkez üzerinde çalışmaların sürdüğünü aktaran Özhaseki, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrasında, 16 Temmuz sabahı çalışmaların sekteye uğramadan tüm hızıyla devam ettiğini vurguladı.


YOL HARİTASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ


Terörden zarar gören, güvenliğin sağlandığı bölgelerde öncelikle hasar tespit çalışmalarının yürütüldüğünü belirten Özhaseki,

“Ardından enkazın kaldırılması çalışmasına başlıyoruz. Sonra 'riskli alan' ilan ediyoruz, rezerv alan oluşturarak bir yol belirliyoruz. Ne yapacağımıza karar veriyoruz” dedi. Özhaseki, bu çalışmaların ardından mağdur vatandaşlarla görüşmelerin başladığını aktararak, vatandaşın oturduğu ev az hasarlı ise bu zararın parasının ödeneceğini, evin ağır hasarlı, oturulamayacak durumda olması halinde yeni evlerin verileceğini anlattı.


TOKİ İLE ANLAŞMALAR BAŞLADI KAZMAYI VURDUK


TOKİ ile anlaşmaların hayata geçirildiğini ve çok hızlı bir şekilde konutların yapıldığını ifade eden Özhaseki, “Bir kısmında da bizler başladık konut yapımına. Vatandaşların ne istediğini tespit ediyoruz, onların anlaşmalarını yapıyoruz. Anlaşma yaptığımız insanlara da kira yardımında bulunmaya başladık. Gelip 'Teröristler zamanında burada çatışmışlardı, ev de ağır hasarlı olduğu için siz yıktınız. Yerine ev verin. Ben şu kadar ev istiyorum' diyerek bizimle anlaşan herkese kira yardımına da devam ediyoruz.” diye konuştu.


30 BİN CİVARINDA KONUT YAPILACAK


Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bu çalışmaların hızla sürdüğünü dile getiren Bakan Özhaseki, “Bu söylediğim alanlarda, 30 bin civarında konut yapacağız. Bunda da vatandaşlarla haliyle anlaşacağız. Belki de bazı vatandaşların evi bizim verdiğimizden daha büyüktür, fazla para alacak üstüne. Bir kısmını da uzun vadeli olarak basit taksitlerle borçlandıracağız. O şekilde devam edecek” değerlendirmesini yaptı.


Kentsel dönüşüm yerleri beni ürkütüyor


Kayseri'de 20 yıl önce kentsel dönüşüm projelerine başladıklarını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bölgede şehirleşmek adına örnek projeler yapıldığını söyledi.


Melikgazi Belediyesi tarafından yürütülen Küçükali Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yaptırılan 13 bloktan oluşan 571 dairenin temeli dün törenle atıldı. Törende konuşan Bakan Özhaseki, “Günümüzde ülkeler yarıştığı gibi şehirler de yarışıyor. Bu şehirler arasında Kayseri'de var. Türkiye'nin birçok yerinde gördüğüm kentsel dönüşüm yerleri beni ürkütüyor. Belediye başkanlarımız yıktıkları evlerin yerine çok kötü evler yapıyorlar. Yapılacak evlerin içerisinde mutlu olmamız lazım. Kayserimizde şehircilik noktasında çok güzel işler yapılıyor” dedi.


Bakan Mehmet Özhaseki ve beraberindeki heyet, Melikgazi'deki törenin ardından Kayseri Kocasinan Belediyesi tarafından geliştirilen kentsel dönüşüm pojesinin temelini de attı.
Yeni ŞafakHaber Milliyet Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı;


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde terörden zarar gören vatandaşlara yönelik çalışmalar çerçevesinde 30 bin konut yapılacağını açıkladı.


Doğu ve Güneydoğu’da terörden temizlenen bölgelerde yürütülen ‘inşa ve ihya’ çalışmalarına yönelik güncel durum hakkında açıklamalarda bulunan Bakan Özhaseki, bölgelerdeki 4 ilde 7 merkez üzerinde çalışmaların sürdüğünü, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında, 16 Temmuz sabahı çalışmaların sekteye uğramadan tüm hızıyla devam ettiğini vurguladı.


Terörden zarar gören, güvenliğin sağlandığı bölgelerde öncelikle hasar tespit çalışmalarının yürütüldüğünü belirten Özhaseki, “Ardından enkazın kaldırılması çalışmasına başlıyoruz. Sonra ‘riskli alan’ ilan ediyoruz, rezerv alan oluşturarak bir yol belirliyoruz. Ne yapacağımıza karar veriyoruz” dedi.


Özhaseki, bu çalışmaların ardından mağdur vatandaşlarla görüşmelerin başladığını aktararak, vatandaşın oturduğu ev az hasarlı ise bu zararın parasının ödeneceğini, evin ağır hasarlı, oturulamayacak durumda olması halinde yeni evlerin verileceğini anlattı.


‘Hızla yapılıyor’


TOKİ ile anlaşmaların hayata geçirildiğini ve çok hızlı bir şekilde konutların yapıldığını ifade eden Özhaseki, “Bir kısmında da bizler başladık konut yapımına. Vatandaşların ne istediğini tespit ediyoruz, onların anlaşmalarını yapıyoruz. Anlaşma yaptığımız insanlara da kira yardımında bulunmaya başladık. Gelip ‘Teröristler zamanında burada çatışmışlardı, ev de ağır  hasarlı olduğu için siz yıktınız. Yerine ev verin. Ben şu kadar ev istiyorum’ diyerek bizimle anlaşan herkese kira yardımına da devam ediyoruz” diye konuştu.


Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bu çalışmaların hızla sürdüğünü dile getiren Bakan Özhaseki, “Bu söylediğim alanlarda, 30 bin civarında konut yapacağız. Bunda da vatandaşlarla haliyle anlaşacağız. Belki de bazı vatandaşların evi bizim verdiğimizden daha büyüktür, fazla para alacak üstüne. Bir kısmını da uzun vadeli olarak basit taksitlerle borçlandıracağız. O şekilde  devam edecek” dedi.


Milliyet
Haber Karar Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...Doğu ve Güneydoğu'da terörden zarar gören vatandaşlara 30 bin konut yapılacak. Şehircilik Bakanı Özhaseki, ''Evi, verdiğimizden daha büyük olanlar üstüne fazla para alacak" dedi. 


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde terörden zarar gören vatandaşlara yönelik çalışmalar çerçevesinde 30 bin konut yapılacağını açıkladı. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 4 ilde 7 merkez üzerinde çalışmaların sürdüğünü aktaran özhaseki, terörden zarar gören, güvenliğin sağlandığı bölgelerde öncelikle hasar tespit çalışmalarının yürütüldüğünü belirtti. Özhaseki, bu çalışmaların ardından mağdur vatandaşlarla görüşmelerin başladığını aktararak, vatandaşın oturduğu ev az hasarlı ise bu zararın parasının ödeneceğini, evin ağır hasarlı, oturulamayacak durumda olması halinde yeni evlerin verileceğini anlattı. 


KİRA YARDIMINA DEVAM 


TOKİ ile anlaşmaların hayata geçirildiğini ve çok hızlı bir şekilde konutların yapıldığını ifade eden Özhaseki, "Bir kısmında da bizler başladık konut yapımına. Vatandaşların ne istediğini tespit ediyoruz, onların anlaşmalarını yapıyoruz. Anlaşma yaptığımız insanlara da kira yardımında bulunmaya başladık. "Ben şu kadar ev istiyorum' diyerek bizimle anlaşan herkese kira yardımına da devam ediyoruz" dedi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bu çalışmaların hızla sürdüğünü dile getiren Bakan Özhaseki, "Bu söylediğim alanlarda, 30 bin civarında konut yapacağız. Bunda da vatandaşlarla haliyle anlaşacağız. Belki de bazı vatandaşların evi bizim verdiğimizden daha büyüktür, fazla para alacak üstüne. Bir kısmını da uzun vadeli olarak basit taksitlerle borçlandıracağız" açıklaması yaptı. Karar
Haber Vatan Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da terörden zarar görenlere yönelik 30 bin konut yapılacağını açıkladı. Ağır hasarlı, oturulamaz evlerin yerine yenisi verilecek.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da terörden zarar gören vatandaşlara yönelik 30 bin konut yapılacağını bildirdi. Özhaseki, Doğu ve Güneydoğu'da 4 ilde 7 merkez üzerinde darbe girişimi sonrasında çalışmaların sekteye uğramadan tüm hızıyla devam ettiğini vurguladı. 


Önce hasar tespiti 


Güvenliğin sağlandığı bölgelerde öncelikle hasar tespiti yapıldığını, ardından enkazın kaldırıldığını belirten Özhaseki, daha sonra mağdur vatandaşlarla görüşmelerin başladığını aktardı. Vatandaşın oturduğu ev az hasarlı ise zararın parasının ödeneceğini, evin ağır hasarlı, oturulamayacak durumda olması halinde yeni evlerin verileceğini anlatan Bakan Özhaseki, "Vatandaşlarla haliyle anlaşacağız. Belki de bazı vatandaşların evi bizim verdiğimizden daha büyüktür, fazla para alacak üstüne. 

Bir kısmını da uzun vadeli olarak basit taksitlerle borçlandıracağız" diye konuştu.  TOKİ  ile anlaşmaların hayata geçirildiğini ve çok hızlı bir şekilde konutların yapıldığını ifade eden Özhaseki, "Bir kısmında da bizler başladık konut yapımına. Anlaşma yaptığımız insanlara da kira yardımında bulunmaya başladık" dedi. 
Vatan