Dolar milyarderlerinin serveti 10,2 trilyon dolara yükselerek rekor kırdı!

Dolar milyarderlerinin serveti 10,2 trilyon dolara yükselerek rekor kırdı!

Koronavirüsün neden olduğu küresel ekonomik resesyona rağmen "süper zenginler" servetlerini dörtte bir oranında artırdı


İsviçre merkezli yatırım bankası UBS ve çokuluslu danışmanlık şirketi Pricewaterhouse Coopers (PwC)’ın “2020 Servet Raporu”nu açıkladı. Açıklanan verilere göre, Temmuz 2020'nin sonunda dünyanın en zengin yaklaşık olarak 2 bin 200 kişisinin serveti 10,2 trilyon dolara ulaşarak rekor kırdı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, 2017 yılında, bir önceki rekorda, milyarderlerin serveti 8,9 trilyon dolar şeklinde açıklanmıştı.

Raporda, artışın başlıca sebebi menkul kıymetler fiyatlarındaki yükseliş olarak gösterilirken; söz konusu dönemde dolar milyarderlerinin sayısı da 2 bin 158’den 2 bin 189’a çıktı.

Açıklanan rapora göre, dolar milyarderlerinin bu yılın nisan-temmuz döneminde servetlerini yüzde 27,5 artırması da dikkati çekti. 

Servet raporunda, her sektördeki milyarderlerin nisan- temmuz döneminde servetlerinin çift haneli arttığı belirtilerek, teknoloji, sağlık hizmetleri ve imalat sektörlerindeki milyarderlerin servetlerindeki artışın yüzde 40 civarında olduğu bildirildi.

2018 yılında, Temmuz 2020 tarihine kadar, teknoloji milyarderleri servetlerinin yüzde 42,5 artırarak 1,8 trilyon dolara yükselttiğine yer verilen raporda, sağlık sektöründe faaliyet gösteren milyarderlerin de bu dönemde servetlerini 50,3 artarak yaklaşık 259 milyar dolara çıkardığı belirtildi.

Milyarderin servetinin üçte biri ABD'ye ait olurken, bunu Çin ve Almanya takip etti.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da ise 119 milyarderin toplam serveti 595 milyar dolara ulaştı.

 

Yurt dışı yerleşik milyoner sayısı 32 bine yaklaştı!