26 / 06 / 2022

Doların fırlamasından sonra sosyal medyayı sallayan haber! Tarihi bilgi ortaya çıktı

Doların fırlamasından sonra sosyal medyayı sallayan haber! Tarihi bilgi ortaya çıktı

Dolar dün kur korumalı mevduat hesaplarına rağmen ABD Merkez Bankası FED'in faiz atağı sonrası psikolojik sınır olan 15 lirayı aştı. Haberin yazıldığı an itibarıyla dolar 15 lira 33 kuruştan işlem görüyor. Doların 15 lirayı aşması sosyal medyada gündeme oturdu.Türkiye'de geçtiğimiz yılın Aralık ayında zirveleri test eden dolar Kur Korumalı Mevduat hesaplarının devreye alınmasıyla kısmen gaz kesti. Ülkede döviz kuru gelişmelerine bağlı enflasyonun yüksek seyretmeye devam ediyor.

Küresel ekonomide, salgın ve savaş gibi enflasyonist baskıları besleyen gelişmeler karşısında finansal koşulların daha da sıkılaştırılacağı endişeleri gündemin odağına yerleşti.

Piyasalarda artan dolar talebi ile yaklaşık 20 yılın zirvesini gören dolar endeksi, birçok ülke para birimini baskılamaya devam ediyor. Dolardaki bu güçlenme, Türk lirasını da olumsuz etkiliyor.

Dolar 15 lirayı aşınca Türkiye'de tarih yeniden tekerrür etti ve Mlliyet Gazetesi'nin 52 yıl önce attığı '1 dolar 15 lira oldu" başlıklı haber Twitter'da gündeme oturdu.

Doların fırlamasından sonra sosyal medyayı sallayan haber! Tarihi bilgi ortaya çıktı

 Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.