Dome Mimarlık, Katar'da başarı yakaladı!

Dome Mimarlık, Katar'da başarı yakaladı!Dome Mimarlık'ın mimari tasarımını üstlendiği Katar'daki proje, 78 Milyon Euro'ya mal olacak...Dome Mimarlık'ın mimari tasarımını üstlendiği 350 Milyon Katar Riyarı (78 Milyon Euro'ya) mal olacak dev projeyi; Optimal Proje Yönetim firması yönetiminde AL-Hasan Grup ve Al Markiya Spor Klubü birlikte gerçekleştirecek. Al Markhiya Caddesi'ndeki 52.000 m2  spor kulübü arazisi üzerine inşa edilecek olan projede, sportif ve turistik amaçlı süper lüks bir otel'in yanı sıra, içerisinde alışveriş merkezleri, düğün ve toplantı salonları ile sağlık merkezi yer alıyor.

Projenin tasarımını yapan Dome Mimarlık Şirketi Mimarı Murat Yılmaz, 320 yataklı süper lüks otel ile diğer komplekslerin tasarımlarını gerçekleştirerek, böylesine büyük bir projede yer almış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtiyor. Murat Yılmaz konuşmasına şöyle devam ediyor:  “Projenin dizaynlarının hazırlarken dünyanın birçok yerinden gelecek olan sporcuların ve diğer konukların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yerel, bölgesel ve uluslar arası etkenleri göz önünde bulundurduk. Zira, proje tasarımlarımızda Katar'ın yerel statüsünden esinlenmiş olup, doğaya özgü yapıların ve Doha'nın örnek çevre gereksinimlerini de göz önünde bulundurduk” diyor.

Türk şirketlerinin yurtdışında bir çok başarılı proje gerçekleştirdiğine işaret eden Mimar Murat Yılmaz, Katar'da inşa edilecek olan projenin de bunlardan biri olduğunu sözlerine ekliyor.

Modern çizgilerin buluştuğu Markhiya Otel

Katar 2022 yılı Dünya Kupası'na katılacak olan spor kulüpleri ve turistlere yönelik her türlü detayın düşünüldüğü, Dome Mühendislik ve Mimarlık'ın modern çizgilerle tasarladığı, 16.300 m2 alan üzerine inşa edilecek olan proje bünyesindeki Markhiya Otel, 320 oda kapasiteli olacak. Aynı zamanda, uzun süreli konaklamak isteyen konuklara, residence daireler yapılacak. Ayrıca projede; yerel ve uluslararası takımların spor kampları kurarak, antrenman yapabilmeleri için süper lüks spor sahaları da yer alacak.

Toplam arsa alanı 52.000 m2 olan ve 2,5 yılda tamamlanması planlanan projede; alış-veriş yapmak isteyen konuklar için 40'dan fazla alışveriş alanları, buna ek olarak düğün davetleri ve Doha'nın misafir edeceği konferanslar ve aktivitelerin de yapılacağı çok sayıda toplantı salonları bulunacak. Bunların yanı sıra, konuklar ile otel dışındaki kişilere hizmet sunacak sağlık merkeziyle birlikte büyük bir bahçe de planlanıyor.

Konuyla ilgili basında yer alan diğer haberler

Türk şirketinden dev proje

Dome Mimarlık'ın mimari tasarımını üstlendiği 350 Milyon Katar Riyarı (78 Milyon Euro'ya) mal olacak projeyi; Optimal Proje Yönetim firması yönetiminde AL-Hasan Grup ve Al Markiya Spor Klubü birlikte gerçekleştirecek.

Al Markhiya Caddesi'ndeki 52.000 m2  spor kulübü arazisi üzerine inşa edilecek olan projede, sportif ve turistik amaçlı süper lüks bir otel'in yanı sıra, içerisinde alışveriş merkezleri, düğün ve toplantı salonları ile sağlık merkezi yer alıyor.

Projenin tasarımını yapan Dome Mimarlık Şirketi Mimarı Murat Yılmaz, 320 yataklı süper lüks otel ile diğer komplekslerin tasarımlarını gerçekleştirerek, böylesine büyük bir projede yer almış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtiyor. Murat Yılmaz konuşmasına şöyle devam ediyor:  “Projenin dizaynlarının hazırlarken dünyanın birçok yerinden gelecek olan sporcuların ve diğer konukların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yerel, bölgesel ve uluslar arası etkenleri göz önünde bulundurduk. Zira, proje tasarımlarımızda Katar'ın yerel statüsünden esinlenmiş olup, doğaya özgü yapıların ve Doha'nın örnek çevre gereksinimlerini de göz önünde bulundurduk” diyor.

Türk şirketlerinin yurtdışında bir çok başarılı proje gerçekleştirdiğine işaret eden Mimar Murat Yılmaz, Katar'da inşa edilecek olan projenin de bunlardan biri olduğunu sözlerine ekliyor.

Modern çizgilerin buluştuğu Markhiya Otel

Katar 2022 yılı Dünya Kupası'na katılacak olan spor kulüpleri ve turistlere yönelik, Dome Mühendislik ve Mimarlık'ın modern çizgilerle tasarladığı, 16.300 m2 alan üzerine inşa edilecek olan proje bünyesindeki Markhiya Otel, 320 oda kapasiteli olacak. Aynı zamanda, uzun süreli konaklamak isteyen konuklara, residence daireler de yapılacak.  Ayrıca projede; yerel ve uluslararası takımların spor kampları kurarak, antrenman yapabilmeleri için süper lüks spor sahaları da yer alacak.

Toplam arsa alanı 52.000 m2 olan ve 2,5 yılda tamamlanması planlanan projede; alışveriş yapmak isteyen konuklar için 40'dan fazla alışveriş alanları, buna ek olarak düğün davetleri ve Doha'nın misafir edeceği konferanslar ve aktivitelerin de yapılacağı çok sayıda toplantı salonları bulunacak. Bunların yanı sıra, konuklar ile otel dışındaki kişilere hizmet sunacak sağlık merkeziyle birlikte büyük bir bahçe de planlanıyor.
Hürriyet

Katar'daki sportif lüks projeyi Dome tasarladı
Katar'da 350 milyon Katar riyarı (78 milyon euro) olarak bütçelendirilen sportif ve lüks proje Al Markhiya'nın mimari tasarımını Türkiye'den Dome Mimarlık üstlendi. Al Markhiya'nın inşasında rol alan diğer isimler ise Optimal Proje Yönetim, HMC İşletme Danışmanlıkve Al-Hassan Grup olacak.
52 bin metrekarede inşa edilecek olan Al Markhiya'nın tasarımını yapan Dome Mimarlık yetkililerinden mimar Murat Yılmaz, projenin dizaynını hazırlarken, özellikle Katar 2022 yılı Dünya Kupası'na katılacak olan spor kulüpleri ve turistlere yönelik her türlü detayı düşündüklerini ifade etti. Yılmaz, “Dizayndaünyanın birçok yerinden gelecek olan sporcuların ve diğer konukların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yerel, bölgesel ve uluslararası etkenleri göz önünde bulundurduk” dedi.

‘İkinci elde referans olacak'
Al Markhiya'nın otel ayağını oluşturan Markhiya Otel, 16 bin 300 metrekarede inşa ediliyor. 320 oda kapasiteli otelde rezidans daireler de yapılacak.  Ayrıca projede yerel ve uluslararası takımların spor kampları kurarak, antrenman yapabilmeleri için süper lüks spor sahalarının yanı sıra 40'tan fazla alışveriş merkezi de olacak.
Milliyet