Dövizle kira ödemesi anlaşmazlıkları arabuculuk yöntemiyle çözülüyor!

Dövizle kira ödemesi anlaşmazlıkları arabuculuk yöntemiyle çözülüyor! Dövizle kira ödemesi anlaşmazlıkları arabuculuk yöntemiyle çözülüyor!

Antalya'da bir restoran işletmecisinin, dövizle yaptığı kira ödemesinde yaşadığı sorun arabuluculuk yöntemiyle Türk lirası kuruna sabitlenerek çözüme kavuşturuldu

Antalya Muratpaşa ilçesi Metin Kasapoğlu Caddesi'nde aylık bin 250 avroya dükkan kiralayan bir işletmeci, dövizdeki artış nedeniyle kira ödemesinde sorunlar yaşadı.  Kiracı ve mülk sahibi arasındaki anlaşmazlıkta "Türk Para Kıymeti Koruma Hakkındaki Kanun"undaki düzenleme ve taraf avukatların da devreye girmesiyle arabuluculuk yöntemine gidildi.

Milliyet gazetesinde yer alan habere göre taraf ve arabuluculuk avukatları, sözleşmenin imzalandığı tarihte 5 lira dolayında olan, ekim ayında 7 liranın üzerine çıkması sebebi ile bin 250 avro olan kirayı 6 bin 769 Türk Lirası'na sabitleme yöntemiyle sorunu çözüme kavuşturdu.

Arabuluculuk avukatı Mehmet Kaya, kiracı ile mülk sahibi arasındaki anlaşmazlığı "Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkındaki Kanun"undaki yeni düzenlemeyle çözüme kavuşturduklarını söyledi.

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğinde değişiklik!

Kanundaki düzenlemenin 6 Ekim'de yürürlüğe girdiğini ve bu kapsamda tarafların kendilerine başvurduğunu anlatan Kaya, "Türkiye'de yerleşik kişilerin dövize endeksli gayrimenkul, menkul, iş, hizmet sözleşmeleri yapmasının önüne geçen mevcut sözleşmelerin Türk lirasına çevrilmesine ilişkin esaslar belirlendi. Bu taraflarda avroyla yaptıkları anlaşmada sorun yaşanınca uzmanların da yardımıyla döviz kuru sabitlendi. Taraflar ortak bir değerde anlaştı." dedi.


 8 soruda gayrimenkulde TL dönemi!

TL'ye dönüş kuru belli oldu!

pus