Dövizzedelerin evleri ellerinden gidebilir!

Dövizzedelerin evleri ellerinden gidebilir! Dövizzedelerin evleri ellerinden gidebilir!

Kurdaki artış sonucu iflasın eşiğine gelen dövizzedeler, bankaların başlattıkları icra takibiyle evlerini de kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldı. Mağdurlar borçlarının arkasında olduklarını söyleyip kolaylık istiyor.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

2007 ve 2008'de dövize endeksli kredi aldıktan sonra kur artışı nedeniyle iflasın eşiğine gelen dövizzedelere icra takipleri başladı. 


Bankalara karşı başlattıkları mücadele ve şubelere "Verecek başka şeyimiz kalmadı" diyerek iç çamaşırlarını atmaları nedeniyle 'Don Kişot' adını alan dövizzedeler, şimdi de icra takibiyle ellerindeki evi kaybetme tehlikesi altında. 100 bin liralık kredinin kur artışı nedeniyle 300 bine kadar çıktığı dövize endeksli kredi sıkıntısında, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na ulaşan Dövder Derneği üyeleri, artık krizin son aşamaya geldiğini ve evlerinin de ellerinden gitmek üzere olduğunu söyledi. 


YASA TASARISI HAZIRLANIYOR 


Yeni bir yasa tasarısının hazırlandığını belirten dövizzedeler, bunun Meclis'e gönderilen Bankacılık Kanunu'na önergeyle eklenmesinin planlandığını belirtti. Dövder Başkanı Hasan Ergen, borçların özellerden kamu bankalarına aktarılması ve 12 yıllık bir ödeme planının çıkarılmasını talep ettiklerini söyledi. Ergen, "İcraya düşen ya da düşmek üzere olan bizler için kritik ve çok önemli olan şu günlerde, TBMM'de çaresizlikle nöbetleşe bir sistem kurduk. Her gün gönüllü bir arkadaşımız sunduğumuz önerinin takibini yapıyor. Ayrıca bir grup arkadaşımız Başbakanımız ile birebir görüşmeyi başardı" dedi.


Mağdurların borcun arkasında olduğunu söyleyen Ergen, "Ancak aşırı artan taksitlere gelirleri yetmiyor. Bu nedenle kamu bankasına uzun vade ve yapılabilecek en uygun koşullarla geçişlerinin sağlanması önemli" dedi. finansgundem.compus