DSP'den TOKİ ihalelerine soru önergesi

DSP'den TOKİ ihalelerine soru önergesi

DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, TOKİ'de ihale alan bazı firmaların taahüdünü yerine getirmediğini ileri sürerek TBMM'ye soru önergesi verdi. Yağız Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan bu firmaların adını açıklamasını istedi.

DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Toplu Konut İdaresinden (TOKİ) ihale alıp da taahhüdünü yerine getirmeyen firmaları sordu.Yağız, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde,  TOKİ  ihalelerini kazanan ilk 20 firmanın açıklanmasını isteyerek, "Bu firmalara ödenen bedeller, hem firma bazında hem de toplam olarak ne kadardır? Hangi ihale yöntemi uygulanmaktadır" dedi.
İhalelerde rekabet ve şeffaflık ilkelerine uyulup uyulmadığını soranYağız, TOKİ'den ihale alıp da taahhüdünü yerine getirmeyen firmalar konusunda bilgi istedi. Yağız, "Firmaların taahhüdünü yerine getirmemesi üzerine yeniden yapılan ihalelerde TOKİ'nin zararı olmuşmuştur, olmuşsa bu zarar ne kadardır?" sorusunu yöneltti.Yağız, taahhüdünü yerine getirmeyen firmalar nezdinde yapılan takiplerin sonuçları hakkında da bilgi istedi.