06 / 10 / 2022

Dubai yapılan yatırımlarla bugünün Manhattanı oldu!

Dubai yapılan yatırımlarla bugünün Manhattanı oldu!

Genel seçimler öncesinde, siyasi, ekonomik ve sosyal vaatler kadar projeler de konuşuldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, başta İstanbul olmak üzere birçok şehir için açıkladığı 'çılgın projeler', en fazla dikkat çeken ve ses getiren konuların başında yGenel seçimler öncesinde, siyasi, ekonomik ve sosyal vaatler kadar projeler de konuşuldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, başta İstanbul olmak üzere birçok şehir için açıkladığı 'çılgın projeler', en fazla dikkat çeken ve ses getiren konuların başında yer aldı. Her ne kadar muhalefet, "Türkiye'nin çılgın projelere değil, ayağı yere sağlam basan projelere ihtiyacı var" şeklinde bir ağız birliği yapsa da; geçmişten günümüze dünyanın birçok bölgesinin 'çılgın projelerle' parladığı ve cazibe merkezi haline geldiği görüldü. Son yıllara damgasını vuran bu merkezlerden biri de hiç şüphesiz Dubai... Geleceğe ait sıra dışı vizyonlarla parlak fikirlerin hayata geçirildiği Dubai; her an farklı bir sürprizle karşılaşabileceğiniz bir kent... Yedi yıldızlı oteller, dünyanın en yüksek binası, 'insan yapımı' 200 adet bir ada dizisi gibi Dubai'ye has projeler... Üstelik bir yandan asırlık çarşılar, çöl kültürü ve deve kervanları gibi geleneksel unsurların da devam ettiğini görmek mümkün...

KÜÇÜK BİR KASABAYDI
Doğu ve Batı arasında bir kavşak olan Dubai, her zaman binlerce kişi için bir buluşma yeri oldu. Bu topraklar, köyden canlı bir kasabaya ve sonrasında zengin bir kente dönüşmesine şahitlik eden farklı kültürlerin bir avlusu gibi... Daha 25 yıl öncesine kadar küçük bir balıkçı kasabası olan Dubai, bugün hayata geçirilen sıra dışı projelerle sadece dünyaca ünlü bir turizm merkezi değil aynı zamanda bir ticaret merkezi haline geldi. Bu noktaya gelinirken, Dubai yöneticileri tabii ki sadece vizyon sahibi olmakla kalmadı, onu uygulama başarısını da gösterdi. Yani Başbakan Erdoğan'ın İstanbul için düşündüğü çılgın projelerin benzerleri, Dubai'de gerçeğe dönüştürüldü.

İKİ SUNİ NEHİR AÇILDI
Hayata geçirilen projeler arasında, tıpkı Kanalistanbul gibi Dubai'nin iç taraflarına doğru iki suni nehir açıldı. Bur Dubai ve Deira nehirlerinden koca koca gemiler geçiyor artık... Etrafında yer alan modern mimariye sahip dev binalar da burayı bir çekim merkezi haline getirdi. Karşıdan bu bölgeye bakıldığında, ABD'nin New York kentinde bulunan meşhur gökdelenler bölgesi Manhattan'ı aratmıyor... Böylece Dubai, son yıllarda en çok ziyaret edilen şehirlerin başında geliyor. Bütün markaları barındıran alışveriş merkezleri, birbirinden gösterişli otelleriyle Dubai, Orta Doğu'nun ticaret başkentine dönüştü. Petrolle gelen servet, devasa turizm yatırımlarıyla ikiye katlandı.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin ikinci büyük emirliği olmasına rağmen hiçbir emirlik lüks ve gösteriş konusunda Dubai ile yarışamıyor. "Uzun beyaz kumsallar ve suyun üstündeki otellerde tatil yapmak", artık yabancılar tarafından çok ayrıcalıklı görülüyor ve anlatılıyor...

PETROLE BEL BAĞLANMADI
Kentin ekonomisi petrol üzerine kurulsa da, Maktum ailesi son yıllarda farklı bir kalkınma modeli benimsedi. Sadece petrole bel bağlanmadı ve stratejik bir değişim projesi başlatıldı. Dubai ekonomisi, on yıllardır süren büyük bir dönüşümün ardından, "finans, ticaret ve turizm" alanında da dünyanın sayılı merkezleri haline geldi. "Dubai International Financial Centre", "Dubai Internet City", "Dubai Media City", "Knowledge Village" ve "Dubai Studio City", bugün bütün dünyanın uğradığı serbest ticaret bölgeleri arasında yer alıyor... Böylece büyük küresel şirketler, bölgedeki bürolarını Dubai'ye taşıdı. Bazıları merkezini de getirdi. Bugün gelinen noktada, Dubai'de 200'den fazla millet temsil ediliyor...

İŞTE DÜNYANIN EN YÜKSEK BİNASI
Burj Dubai 828 metre yüksekliğinde, bir çöl çiçeğinin geometrisine dayanan ve tasarımında İslami motiflerin kullanıldığı sarmal bina... 4.1 milyar dolara mal olan bu dev yapının sıra dışı özellikleri ise şöyle:

Betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilen ilk bina özelliğini taşıyor.
95 kilometre uzaklıktan bile, Burj Dubai'nin tepe noktası görülüyor.
Gökdelenin 124'üncü katı, dünyanın halka açık en yüksek ve dışarıda terası bulunan gözlem katı.
160 lüks otel odası ve süite sahip.

2 MİLYAR DOLARLIK YAPAY BİR ADA
Dubai'deki büyük turistik yatırmalardan biri de Palmiye Adası... Kıyıya 5-7 kilometre uzaklıkta inşa edilen ve toplam 1060 küçük evden oluşan Palmiye Adası, turizm sektörüne yeni bir hareket kazandıracak. Adanın sadece inşası için 2 milyar dolar harcanmış. 5 bin kişinin ikamet edeceği adaya 12 bin palmiye ağacı ekilecek. Oluşan dev palmiye görüntüsü uzaydan da görülecek.

BANYO MUSLUKLARI ALTINDAN!..
Burj El Arab Oteli, dünyanın muhteşem 7 yıldızlı oteli. Dubai'nin ve ülkenin prestiji. Sonuçta bir otel ama ülkenin tanıtımında etkisi büyük. 1 milyar dolara inşa edilmiş, 500 milyon dolar dekor için harcanmış. Hotel, karaya 280 metre uzaklıktaki yapay bir adanın üstüne kurulu. Bu mükemmel yapının iç dekorasyonu ise inanılmaz zenginliklerle dolu. Otelin banyo muslukları altından yapılmış, 50. katında özel bir helikopter pisti ve özel müşterilerini karşılayabilmek için Rolls Rolce marka arabaları var. Denizin üç kat aşağısında etrafı camla çevrili gazino bulunuyor. 202 odanın tamamı süit. Bir yelkenli biçiminde inşa edilen 321 metre yüksekliğindeki bina, çevrede-ki yerleşim bölgesine hakim ve Dubai kıyısının hemen hemen her yerinden görülebilir.

Hayrettin Turan/Türkiye
Geri Dön