Dubai'deki Türkiye adası MNG Holding'in

Dubai'deki Türkiye adası MNG Holding'in

50 milyon dolara satılan Türkiye adasını MNG Holding'e bağlı Günal A.Ş aldı.


Dubai'de denizin doldurulmasıyla inşa edilen Kopya Dünya'da Türkiye adasını MNG Holding'e bağlı Günal A.Ş aldı.


Dubai'de Nakheel firmasının denizde oluşturduğu 300 adadan biri olan Türkiye adasını 50 milyon dolara satın alan Türk girişimcinin, MNG Holding'in sahibi Mehmet Nazif Günal olduğu ortaya çıktı. Günal'ın şirketi Günal A.Ş.'nin adına alınan adaya villalar yapılacak.


Dubaili Nakheel firması 2003 yılında şehrin 4 kilometre açığında, denizin üzerine her biri bir şehri ya da ülkeyi temsil eden yapay adalar oluşturmaya başladı. Ocak 2008'de tamamlanan adalar yukarıdan bakıldığında dünya görüntüsü oluşturuyor.

2008 başında satıldı


Bu adalar arasında Türkiye de yerini aldı. Şirket geçtiğimiz günlerde Türkiye adasının satıldığını açıkladı. Nakheel'in Marka Müdürü Adnan Dawood, "Türkiye'yi temsil eden adayı 50 milyon dolara bir Türk şirkete sattık" dedi. Satışın bu yılın başlarında gerçekleştiğini belirten Dawood, Türk şirketin adını ise açıklamadı.


Türkiye adasını satın alan şirketin, Dubai'de inşaat işleri yürüten MNG Holding'in inşaat şirketi Günal A.Ş olduğu öğrenildi. MNG Holding'in sahibi Mehmet Nazif Günal'ın şirketlerinden biri olan Günal A.Ş, Dubai'de lüks villalar yapıyor.

Maktum'la dost


Günal, bir süre öncede MNG Bank'ı Arap sermayesine satmıştı. Günal'ın bu satışın ardından Türkiye adasını satın almak için girişimlerde bulunduğu ve bu konuda anlaşma yaptığı öğrenildi. Günal'ın ayrıca Dubai Şeyhi el Maktum ile de dostluğunun olduğu, bu satışta Maktum'un da katkısının bulunduğu belirtildi. Günal A.Ş, Türkiye adasına az sayıda lüks villa inşa edecek.


Adaları 15 ile 50 milyon dolar aralığında satışa çıkaran Nakheel, büyük ada kategorisine giren 54 kilometrekarelik Türkiye adasını tavan fiyattan satmış oldu.


Dubai hükümetine bağlı Nakheel'in devam etmekte olan projelerinin toplamı 60 milyar doları buluyor. Bu projeler bittiğinde Dubai'nin 67 kilometrelik sahili 1000 kilometreye çıkacak.

`Kopya dünya' Dubai'ye 232 kilometrelik sahil kazandıracak
Nakheel firmasının inşa ettiği Dünya Adası Projesi daha çok turist çekmek isteyen Dubai'nin sahil şeridini uzatma düşüncesinden doğdu.


Denizin 320 milyon metreküp toprak ve 34 milyon ton kayayla doldurulduğu proje, Dubai'ye 232 kilometrelik yeni sahil kazandıracak.


9 kilometre genişliğinde ve 7 kilometre uzunluğundaki `kopya dünya'nın toplam alanı 931 hektar.


Adaların arasındaki mesafe ortalama 100 metre. Bir adadan diğerine yüzmek mümkün.


Ortalama su derinliği 15 metre.


Bazı adalar özel kullanım için ayrılırken bazı adalar kamuya açık olacak. Kamuya açık adalarda plajlar, restoranlar, alışveriş merkezleri yer alacak.

 

Milliyet