Dubai'ye 5.6 milyon dolarlık boru döşedi yatırım düşünüyor

Dubai'ye 5.6 milyon dolarlık boru döşedi yatırım düşünüyorDizayn Group, Rusya'ya 35 milyon dolarlık ihracat sözleşmesine imza attıktan sonra Körfez ülkelerinde de atağa kalktı. Dubai'de Almanlara meydan okuyan firma, aralarında 800 metre yükseklikteki Burj Dubai, 12.3 milyar dolarlık Palm İsland 1 gibi projeleri


TÜRKİYE'de farklı bir sanayicilik modeli uygulama iddiasıyla dikkat çeken alt ve üstyapı boru sistemleri üreticisi Dizayn Group, dış pazarlara açılıma hız verdi ve 2007'de 100 milyon YTL ciro yakaladı. 2008 için Rusya ile 35 milyon dolarlık ihracat sözleşmesi imzalayan Dizayn Group, Körfez ülkelerindeki açılımıyla da dikkat çekiyor. 2008'de Körfez ülkelerine de 35 milyon dolarlık boru satmayı planlayan Dizayn'ın bu yılki ciro hedefi ise 200 milyon YTL. Körfez ülkelerinde özellikle de BAE'de Alman firmalarına karşı zafer kazandıklarını söyleyen Dizayn Group Başkanı İbrahim Mirmahmutoğlu, "Körfez'de özellikle de Dubai'de kalite standartları çok önemli. Burada Alman sanayiciliğine çok güveniliyor ve genellikle Alman firmalarının ürünleri tercih ediliyor. Ancak biz ulaştığımız kalite ile Almanları geçtik. 800 metrelik Old Town Burj Dubai, Palm Island 1 başta olmak üzere Dubai'deki en prestijli projelerde bizim ürettiğimiz üstyapı boruları tercih edildi" dedi.
DAİRE BAŞINA 400 DOLAR: Dubai'deki 1 dairede yaklaşık 400 dolarlık üstyapı boru sistemi kullanıldığını belirten Mirmahmutoğlu, "Bu aslında küçük bir rakam ama önemli olan dünyanın izlediği projelerde var olabilmek. 2007'de Dubai'deki projelerde 5.6 milyon dolarlık borumuz kullanılmış. 2008'de ise 12 milyon dolarlık satış bekliyoruz. Palm Island 1'de 200 milyon dolarlık üst yapı boru işi var. Altyapı ürünlerde de bize rağbet başlarsa burada fabrika da kurabiliriz" diye konuştu.

İHRACATTA DAHA ÇOK KÁR VAR: Dizayn Group'un patent ve know how satabilir konumda olduğunu, bu nedenle kendi markasıyla ihracat yapabildiğini söyleyen İbrahim Mirmahmutoğlu, şöyle konuştu: "İç piyasada TSE'si olan üretim yapabiliyor. TSE'yi birkere alıyorlar bir daha uğrayan olmuyor. Bu nedenle de iç piyasada rekabet çok bozuk. Rusya, Körfez Ülkeleri, Avrupa hatta Irak'ta ise kalite standartları çok yüksek konulmuş. Bu da bizim ihracatta, iç piyasaya göre çok daha değerli ve kárlı olmamızı sağlıyor. Şu anda ciromuzun yarısı ihracattan geliyor."

BURADA İŞ ÇOK FABRİKA KURALIM: Dizayn Group'un BAE Distribütörü Atad Int'in Genel Müdürü Jawad I. Khawaja da, 2008 için 7 milyon dolarlık ciro hedefi kolduklarını ancak, Dizayn'ın kalite standartının anlaşılması üzerine bu rakamı 12 milyon dolar olarak revize ettiklerini açıkladı. Khawaja, "Biz 12 milyon doları rahat aşarız. Hatta 15'e de çıkarız" dedi.

360 kişiyle 100 milyon YTL ciro

GELENEKSEL bir sanayi sektöründe üretim yapmasına rağmen, çalışan kişi başına 277 bin YTL'den fazla ciro üreten Dizayn Group'un 2007 cirosu 100 milyon YTL'yi aştı. 72 ülkeye ihracat yapabilen firma, dünyanın en geniş çaplı altyapı borularını üretti. En büyük rakibinin bulunduğu Hollanda'ya altyapı boruları sattı. Dizayn'ın ürünleri 50 yıl garantili. Firmada 50 Ar-Ge mühendisi çalışıyor ve Romanya'ya know how sattı. Firmanın Azerbaycan'da da bir fabrikası var.

4.1 milyar dolarlık binada 100 ülke vatandaşı komşu olacak

DÜNYANIN en yüksek binası olarak yapımı süren Burj Dubai'de 19 Mart itibariyle 624 metre yükseklik aşıldı. bu yılsonunda tamamlanması beklenen binanın yüksekliği 800 metre olacak. Binanın proje bütçesi 4.1 milyar dolar olarak planlandı. Binadan 100 farklı ülkenin vatandaşı rezidans-daire aldı. Bu nedenle 100'den fazla milletin komşuluk yapacağı proje olarak da tanıtılıyor. Türk firmalarının binanın yapımında iş alması bu nedenle ayrıca önem taşıyor.
(SADİ ÖZDEMİR/HÜRRİYET)