Dünya su patronu istedi, Sütlüce kongre merkezi oluyor

Dünya su patronu istedi, Sütlüce kongre merkezi oluyor

On yıla yakın süredir yapımı devam eden İstanbul'daki Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi, Türkiye'yi ziyaret eden Dünya Su Konseyi Başkanı Dr. Luic Fouchan'in isteğiyle tamamlanacak.Merkez, Türkiye'de 2009'da düzenlenecek 5'inci Dünya Su Forumu'na yetiştirilecek. Beş bina ve 73 bin metrekarelik alandan oluşan merkez için bugüne kadar 60 milyon dolarlık yatırım yapıldı.


İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi'nin yapımını 9 yıldır sürdürdüğü İstanbul Haliç'teki Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi, 2009'da Türkiye'de düzenlenecek 5'inci Dünya Su Forumu'na yetiştirilecek. Kongre merkezinin inşaatının tamamlanmasında geçen hafta Türkiye'ye gelen Dünya Su Konseyi Başkanı Dr. Luic Fouchan'in ziyareti etkili oldu. 80 ülkeden 20 bin kişinin katılacağı, 16-22 Mart 2009 tarihlerinde İstanbul'da düzenlenecek forumun yapılacağı büyüklükte kongre merkezi bulmada sıkıntılar yaşanıyordu. Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi, 5 bina ve 73 bin metrekarelik alandan oluşuyor. Kongre için bugüne kadar 60 milyon dolarlık yatırım yapıldı. İstanbul, 2009'da IMF ve Dünya Bankası Kongrelerine de ev sahipliği yapacak.


20 BİN KİŞİ KATILACAK: Incentive ve kongre turizmi alanında faaliyet gösteren Visitur'un Yönetim Kurulu Başkanı Talha Çamaş, Su Konseyi Başkanı'nın ziyaretinin Sütlüce'deki kongre merkezinin yapımını hızlandırdığını belirterek, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin merkezin 2009'da bitmesi için söz verdiğini söyledi. 5'inci Dünya Su Forumu'na katılacak 20 bin kişinin 10 bininin yabancı olacağını aktaran Çamaş, İstanbul'un büyük kongre salonu bulunmaması nedeniyle birçok kongreyi kaçırdığını kaydetti. Haliç'in kenarında olan Sütlüce'deki Kongre ve Kültür Merkezi'nin suyun yanında bulunması nedeniyle Su Forumu'nu düzenlenmesi için güzel bir mekan olacağını vurgulayan Çamaş, Su Forumu için yapımı tamamlanacak olan merkezin Türkiye'nin kongre turizminde gelişmesine katkıda bulunacağını vurguladı.


2012'YE SARKABİLİRDİ: Dünya Su Konseyi Başkanı Luic Fouchan'in ziyaretiyle 2009'a yetiştirilme sözü verilen Sütlüce'deki merkezin normalde 2012'ye sarkma ihtimalinin olduğunu vurgulayan Talha Çamaş, İstanbul'un kongre turizminde 2007'yi zayıf geçirdiğinin altını çizdi. Çamaş, Türkiye'nin kongre turizmi pazarlamasına yeni başladığını da anımsatarak, 2008'de ise kongre ve incentive turizminin iyi olacağı öngörüsünde bulundu. 2008'de Lütfi Kırdar'da 30'a yakın uluslararası toplantı yapılacak. Kongre turisti kişi başına 2 bin 600 dolarlık harcamayla en fazla gelir getiren turist grubu arasında yer alıyor. Tatil için gelen turist ise, kişi başına 700 dolar harcıyor.


IMF Kongresi Habitat Vadisi'nde yapılacak


TÜRKİYE, 2009'da Su Forumu dışında IMF-Dünya Bankası Kongresi de ev sahipliği yapacak. Bu kongre için Habitat Vadisi olarak adlandırılan bölgede yeni çalışmalar yapılacak. Kongre için en az bin ofis isteniyor. Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nın bulunduğu vadide yeni inşaatlar yapılması planlanıyor. Bu çerçevede, Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'nun da yıkılarak kongre binası haline getirilmesi düşünülüyor.


60 milyon dolar yatırım yapıldı


SÜTLÜCE'deki kongre merkezi projesi, 10 yıla yakın süredir devam ediyor. Proje için bugüne kadar 60 milyon dolar harcandığı, bitirilmesi için de 25 milyon dolara daha ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor. Sütlüce Kongre ve Kültür Merkezi, beş ana bina ve 73 bin metrekare alandan oluşuyor. Bu komplekste sergi ve toplantı binası, tiyatro binası, konser ve kongre binası, sinema salonları, çok katlı otoparklar bulunuyor. 3 bin 200 kişi kapasiteli salona sahip. Bu salonda her türlü uluslararası kongre, konferanslar yapılabilecek. Tiyatro salonunda ise 1250 kişilik kapasiteli tiyatro oyunları yapılabileceği gibi, kongre, konferans düzenlemelerinde de kullanılabilecek. Bina sergi alanlarına da sahip. İstanbul'da gerekli altyapı yatırımlarının bitmesinden sonra şehirde 100'ün üzerinde kongreye ev sahipliği yapılabilecek.


15 devlet başkanı katılacak


SUYLA ilgili bilinç oluşturmak ve önemini vurgulamakla birlikte siyasi ve politik karar alıcıları da aynı çatı altında buluşturan 5. Dünya Su Forumu çerçevesinde 'Bakanlar Konferansı', 'Yerel İdareler Konferansı' ile birlikte 'Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi' yapılması planlanıyor. Gerçekleştirilecek bu konferanslara 200 ülke bakanı ile Mega Şehirler Belediye Başkanları'nın ve Dünya Su Forumu'nda ilk defa 15 devlet başkanının da katılımı bekleniyor. Konferanslar sonucunda su ve çevresel konuları içeren ortak bir deklarasyon olan 'İstanbul Konsensusu' imzalanması hedefleniyor.
 
(Hürriyet)