Dünyaca ünlü parfümörler dekorasyona göre ev kokusu öneriyor!

Dünyaca ünlü parfümörler dekorasyona göre ev kokusu öneriyor! Dünyaca ünlü parfümörler dekorasyona göre ev kokusu öneriyor!

Klasik dekore edilen evlerde ”spicy” yani baharatlı, daha modern ve minimal tasarımlarda portakal, bergamut gibi citrus ailesinden bir koku tercih etmek gerekiyorKoku içeren parfüm, şampuan, oda spreyi gibi yüzlerce ürünü sadece koklayarak, içinde binlerce ham maddeden hangileri olduğunu belirleyebilen parfümörlük mesleğine dünyada sadece birkaç yüz kişi sahip. Bu kişiler arasından dünyaca ünlü markalar için çalışanların sayısı ise çok daha az. Yani milyon dolarlık burunlar bir elin parmaklarını geçmiyor.

Burbery’s, Versace, Cartier, Givenchy, Chopard gibi birçok ünlü marka için parfüm dizayn eden ve şu an Seluz Kimya’da görev yapan ünlü Parfümör Mark Buxton geçtiğimiz günlerde “Koku”nun günlük hayatımızdaki rolü ile ilgili önemli tüyolar verdi.  Tasarladığı parfümlerle dünyadaki koku tendlerini belirleyen isimlerden biri olan Mark Buxton, “Koku deyince akla ilk olarak parfüm geliyor, ancak evinizin de bir kişiliği var, nasıl ki dekorasyon bu kişiliği yansıtıyorsa, evinizin kokusu da bu tasarımın bir parçası” diyor


Özgün, kendine ait kimliği olan bir eve sahip olmak bazen bir servete mal olabiliyor. Sehpanın üzerindeki küçücük bir biblodan, duvardaki tablolara kadar evimizi süsleyen her obje büyük bir özenle seçiliyor. Ancak Seluz Kimya parfümörlerinden Mark Buxton’a göre tüm bu süreçte çok önemli bir detay göz ardı ediliyor; 

Evinizin kokusu…

Buxton, ev kokularının da dekorasyonun bir parçası olması gerektiğini, aksi takdirde evimizde yaratmaya çalıştığımız kişiliğin eksik kalacağını vurguluyor. İşte ünlü parfümörden dekorasyon tercihine göre koku önerileri; “Klasik bir evde mutlaka baharatlı ve woody (odunsu) kokular tercih edilmeli, çünkü baharatlı kokular dekorasyondaki otantik tasarımları tamamlar ve bütünlük sağlar. Evinizde tercihiniz Retro tarzı ise o zaman oryantal ya da egzotik kokuları seçmelisiniz ki tıpkı mobilyalarınız gibi evinizin kokusu da sizi o yıllara geri götürsün. Daha modern ve minimalist evlerde portakal, bergamut gibi citrus ailesinden bir tercih doğru olacaktır. Muhteşem kokulu bu meyveler evin modern tarzıyla bütünleşecek ve dekorasyonla uyumlu bir enerji yaratacaktır. Son olarak evinizde country tarzı bir dekorasyon tercih ettiyseniz “Chypre Ailesi” olarak bilinen ve paçuli, lavanta gibi ayırt edilebilen ham maddeleri içeren kokular orta çağ ile bütünleşen bu tarihçeye uyum sağlayacaktır.”