Duvarlar 20 milyon YTL'ye deliniyor

Duvarlar 20 milyon YTL'ye deliniyor Duvarlar 20 milyon YTL'ye deliniyor

Kendin yap konseptinin Türkiye'de de hızla gelişmesi, yıllık matkap satışlarını 250 bin adetlere çıkardı.Pazar hacminin 20 milyon YTL'ye ulaştığı pazar, şarjlı ürünlere kaydı. Bu yıl matkap satışlarında yüzde 10'luk bir artış beklenirken, bu şarjlı ürünlerde yüzde 25'lere ulaşıyor..

Türkiye'de 'Kendin yap' konseptinin hobi amaçlı gelişmesiyle birlikte, konutlara yönelik matkap satışları da hızla arttırıyor. Yılda 250 bin matkabın satıldığı Türkiye'de sektör akülü yani, şarjlı ürünlere kayıyor. Bu yıl matkap satışlarında yüzde 10'a varan oranda artış olması öngörülürken, şarjlı ürünlerde bu yüzde 25'lere kadar çıkıyor.

AKÜLÜ CİHAZLARA KAYIYOR
Bosch Elektrikli El Aletleri Ülke Satış Direktörü Tuna Çağla, dünyada elektrikli el aletleri sektöründe en çok satılan ürünün matkap olduğunu belirterek, "Türkiye'de de durum aynı. Çeşitli marka ve modellerde yılda 250 bin matkap satılıyor" dedi.

Bu yıl sektörün yüzde 5-10 arasında büyümesini beklediklerini dile getiren Çağla, büyümenin tek haneli rakamlarda kalmasının, ekonomik ve finansal gelişmelerin yanı sıra kullanıcılardaki elektrikli el aletlerinden şarjlı cihazlara doğru talep kaymasından kaynaklandığını kaydetti.

Şu anda mevcut ürün portföyünde bulunan matkapların genellikle elektrikli el aletleri olduğunu ancak sektörün hızla akülü yani şarjlı cihazlara kaydığını vurgulayan Çağla, "Bu nedenle şarjlı ürünlerde yaklaşık yüzde 25'lik bir büyüme yaşanıyor. Şarjlı ürün kullanımı konusunda gelişmiş Avrupa pazarlarının halen çok gerisinde bulunan Türkiye'de, matkap ve vidalama işlerinde büyük kolaylık sağlaması nedeniyle bu alana yönelim önümüzdeki yıllarda da devam edecek" diye konuştu.

'KENDİN YAP'  YAYGINLAŞTIRIYOR
Matkap gibi el aletlerinde dünyada hızla lityum-iyon akünün kullanımı yaygınlaşıyor. Bu akü sayesinde kullanıcılar aynı cep telefonlarında olduğu gibi, matkaplarda aküyü verimli kullanabiliyor. Tuna Çağla, lityum-iyon bataryalı cihazların aküleri kullanılmadıklarında boşalmadığı için cihazların istenilen her an kullanıma hazır olduklarını ifade etti.

Türkiye'de 'Do It Yourself' (Kendin Yap) konseptinin yayılması da matkap gibi el aletlerine ilgiyi artırıyor. Tuna Çağla, kendi işini kendi yapmayı seven, gerek tasarruf için gerekse hobi amaçlı olarak elektrikli el aleti kullanan insanların sayısının arttığını dile getirerek, bu artışın matkapa da etkisinin görüldüğünü aktardı.

Matkapların fiyatları da kullanım alanlarına göre değişiyor. Profesyonel kullanıma yönelik olanların fiyatları güç ve özelliklerine göre 120 YTL ile 700 YTL arasında değişiyor. Amatör kullanıma uygun olanların fiyatları da 80-350 YTL arasında.

Aksesuar seçimi önemli

Matkap alırken dikkat edilmesi gerekenlerle ilgili de Tuna Çağla, şunları söyledi: "Bu konuda ilk dikkat edilmesi gereken özellik matkabın ne amaçla kullanılacağıdır. Yapılacak işin zorluğuna göre doğru güçte ve özellikte matkap seçilmeli. Matkap kullanımında en önemli konuların başında uygun aksesuar kullanımı geliyor. Aksesuar seçimi açılacak delik çapına, delik açılacak malzemeye (ahşap, metal, beton) göre dikkatlice belirlenmeli."

Amatör ve profesyonel modelleri var

Matkap çeşitleri kullanım alanlarına göre farklılık gösteriyor. Amatör ve profesyonel modelleri bulunuyor. Bosch Elektrikli El Aletleri Ülke Satış Direktörü Tuna Çağla, aralıksız saatlerce kullanıma olanak sunan mavi renkli profesyonel matkaplar yanında, amatörlerin de bulunduğunu belirterek, "Kullanım alanına, açılacak delik çapına göre çeşitli güçlerde ve modellerde matkaplar var. Bu özelliklerin yanı sıra kullanıcı isteklerine göre konfor, ergonomi gibi çeşitli avantajlar sunan toz emmeli, tek, çift vitesli, anahtarlı, anahtarsız, mandrenli farklı matkaplar mevcut" dedi..

Hanife BAŞ/Hürriyet Emlak