Edirne İpsala imar planı görüşüldü!

Edirne İpsala imar planı görüşüldü!İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, geçen hafta Ankara'da gerçekleştirdiği bir dizi ziyaretlerden sonra önemli açıklamalarda bulundu.


İpsala Belediye Başkanı Mehmet Kerman, geçen hafta Ankara'da gerçekleştirdiği bir dizi ziyaretlerden sonra önemli açıklamalarda bulundu.


İller Bankasına yaptığı ziyarette İpsala'nın imar konusunu yetkililerle görüşme fırsatı bulduğunu ifade eden Kerman, "İmarımız hayırlısı ile şehir içerisinde karayolları ağında bulunan yolun 25m'ye genişlemesi sebebi ile yolun sağında ve solunda bulunan arsa sahipleri mağduriyetlerini bize dilekçe ile bildirerek itirazlarda bulundular. Aynı zamanda yeni mahalle ve fuar alanı bölgesinde bulunan, devlet su işleri tarafından taşkın su sahası olarak ilan edilmiş konutlarda oturan vatandaşlarımız dilekçeleri ile mağduriyetlerini bize bildirdiler. Bizde bu talepler üzerine Ankara'ya gittik. Hem Devlet Su işleri Genel Müdürlüğünden hem Karayolları Genel Müdürlüğüne bir ziyaret gerçekleştirdik. Bu konu ile ilgili görüş ve düşüncelerini aldık. Bu konuyla ilgili tekrar eski konumuna gelmesi için çalışmalarımız sonuçlandı. İnşallah pazartesi günü itibari ile (yani bugün) Devlet Su İşlerinden alacağımız bir yazı ve İstanbul Karayolları 1. Bölge Müdürlüğünden alacağımız yazıyı ivedilikle  Ankara  iller Bankasına getirerek alınmış olan kararları imar planına işleteceğiz. Ve Temmuz ayında yapacağımız meclis toplantısında bunu yetiştireceğiz. Temmuz meclisinden sonra 1 aylık askı süresi olacak. Tekrar itirazlar değerlendirilerek imarımız yürürlüğe girecek. İpsala girişi dört yol mevkiinden çarşı içine ve oradan da Kapucu mahallesine kadar olan ana yol üzerinde bulunan ev ve arsalar sağlı sollu 5 kata çıkarılmıştır. Yine İpsala'ya ikinci giriş yolu olan buzhanenin oradan Gökçetepe Camii ve Kaymakamlık lojmanın önünden hastane yolu üzeri Vardaroğu 1ları kafeye kadar olan sağ ve sol olmak üzere 5. Kata çıkarılmıştır. Vardaroğulları Cafe önünden Pazar geçidi dediğimiz şimdiki ilçe giriş yolu olarak kullandığımız yol Müldiir inşaatın bulunduğu alana kadar 5 kattır. Bunlarda bir değişiklik yapılmamıştır." dedi.KERMAN: " HALKIMIZ TEK YÖN UYGULAMASINDAN MEMNUN"

Belediye Başkanı Mehmet Kerman ilçe merkezinde trafiğin tek yön olması konusunda olumlu tepkiler aldıklarını ifade ettiği konuşmasında "İlçe merkezinde alt yapı çalışmaları tamamlandı. Bununla ilgili çarşı merkezinde bulunan yaya yollarımızı yaptık. Asfaltını yaptık ağaçlarını diktik. Elektrik lambalarını diktik. Tredaş'ın lambalarını diktik ve şuanda da ilçe trafiğini rahatlatmak için tek yön uygulamasına 1 Haziran itibari ile geçtik. Vatandaşlara sorduğumuzda herkesin çok memnun olduğunu öğrendik. Vatandaşlarımız da kurallara uyuyorlar. Ben ilçemiz vatandaşlarına ve şoförlerine gösterdikleri hassasiyetten dolayı İpsala İlçe Trafik Polislerine belediye zabıtalarımıza da yardımlarından dolayı teşekkür ediyorum." dedi.


İÇMESUYU BAYRAMDA ÇEŞMELERDEN AKACAK

Belediye başkanı Mehmet Kerman, su içme irsaliye hattının önümüzdeki kurban bayramında tamamlanacağı müjdesini vererek 'vatandaşlarımıza çifte bayram yaşatacağız' dedi. Kerman konuşmasını şöyle sürdürdü: " Hedef ve niyetimiz Kurban Bayramı'nda halkımıza iki bayramı birden yaşatmak. Hem mübarek Kurban Bayramını ve aynı zamanda da içme suyunu da bayram sevinci içerisin de yeni isaliye hattından vatandaşlarımıza içirtmek için var gücümüz ile çalışıyoruz. Yeni hattımızı kurban bayramında inşallah açacağız. Kalitesini ölçtürdük. Hazır sulardan daha da iyi çıktı. Çeşmelerden suyu içeceğiz. İlçemizin su ihtiyacını karşıladıktan sonra rezervleri ölçeceğiz. Eğer fazlalık olursa bununla ilgili de Allah kısmet ederse burada ki suyu şişeleme tesisleri kurarak Türkiye'nin dört bir yanına İpsala'nın kemer suyunu tekrar hayata geçireceğiz."


AÇILIŞ DALLIK HAVASINDA OLACAK

Belediye Başkanı Mehmet Kerman, mesire alanı çalışmalarının hızlı bir şekilde ilerlediğini ifade ettiği konuşmasında şunları kaydetti: "Edime Belediyemiz hemşerimiz Recep Gürkaıı tarafından ilçemize yaptırmış olduğu mesire alanında ki bisiklet yolumuz tamamlandı. Ve mesire alanımıza giden yolda sağlı sollu ışıklandırma ve ağaçlandırma çalışmaları son hızı ile sürüyor. Yol boyuna ıhlamur ağaçları dikiyoruz. Çalışmalar bittikten sonra güzel bir açılış yapmayı planlıyoruz. Bu yıl Hıdırellez yapamadık. Mevcut çalışmalardan dolayı ama dallık havasında bir açı lış yapacağız." 


MESİRE ALANININ ÖNÜNE OTOPARK 

Belediye başkanı Mehmet Kerman mesire alanı çalışmalarının aynı sıra mesire alanı oto parkı içinde çalışmaları başlattıklarını ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü: "Mesire alanımızın hemen yanında bulunan rahmetli Remzi Gezer'e ait 12 bin 248 m2 lik arsayı belediyemize verilmesi yönünde kendilerine talep ettik. Gezer'in varisleri bizi kırmadı. Geçen Cuma günü tapusunu belediyemize aldık parasını da peşin olarak ödedik. Buraya da Allah kısmet ederse mesire alanımızın korunması için otopark yapacağız. Burada piknik yapmaya gelen vatandaşlarımız bu otoparka araçlarını park ederek mesire alanına gidecekler. 
Daha da önemlisi önceden kot farkı yüzünden mesire alanımıza su gelmiyordu. Allah kısmet ederse içme suyu projemiz biterse mesire alanımıza da su borularını getirttik. Beli noktalara çeşmeler kuracağız. Elektrik vereceğiz böylece geç saatlere kadar vatandaşlarımız burada kalabilecekler. Yine ilave yeni tuvaletler getireceğiz. Ve yine burada vatandaşlarımızın boş zamanlarını geçireceği alanlar yapacağız. Piknik alanlarını daha derli toplun hale getireceğiz ve çay içmek için bir kafeiniz olacak"


"BOZKURT MAHALLESİNİ BAYRAMBEY'E ULAŞTIRIYORUZ"

Kerman, Rabia Kadı oğlu Camii Enez Caddesi üzerine bulunan yolun karşı tarafındaki tepeyi özellikle öğrencilerin bozkurt mahallesine çıkmak için kullandığını ve halktan da buraya merpen yapılması ile ilgili taleplerin geldiğini ifade ederek " bozkurt mahallesindeki vatandaşlarımızın bayrambey mahallesi enez caddesine kestirmeden inmeleri için belediyemize gelen talepler üzerine bu eksikliği tespit ettik. Bilakis öğrencilerimiz bu konuyu bize ne kadar zahmet çektiklerini aktardı. Yaptığımız merpen yolun bir kısmı meclis üyemiz Tarık Kalpakoğlu ve kardeşi Adnan Kalpakoğlu'nun arsasından geçmiştir. Bu konu ile ilgili kendilerinden izin aldık. Tereddüt etmeden bizlere geçiş iznini erdiler ben bu anlamda kendilerine şahsım, İpsala halkı ve belediyemiz adına teşekkür ediyorum. 
Herhangi bir para talebinde de bulunmadılar. Merpenli yolumuz ilçe halkımıza hayırlı olmasını diliyorum. Merpenin hemen karşı tarafına bir durak yapmayı planlıyoruz. Yine merpenlerimiz ışıklandırılacak. Kenarları ağaçlandırma ve korkuluk yapılarak uzun bir merpen olduğu için dinlenme bankları olacak. Merpen sayısı ise sürpriz olsun. Güzel bir rakama denk getirmeye çalışacağız" dedi.Edirne Ajans Gazetesi