Edremit Halk Eğitim Merkezi inşaat ustası eğitimi veriyor!

Edremit Halk Eğitim Merkezi inşaat ustası eğitimi veriyor!

Edremit Halk eğitimi Merkezi Müdürlüğü, inşaat sektörü ustalarına yönelik eğitimlere başladı. Alemizade binasında açılan kursa inşaat usta kalfa ve çırak olmak isteyen 30 kursiyer katıldı.
Edremit Halk eğitimi Merkezi Müdürlüğü, inşaat sektörü ustalarına yönelik eğitimlere başladı.

Alemizade binasında açılan kursa inşaat usta kalfa ve çırak olmak isteyen 30 kursiyer katıldı. Teorik ve uygulamalı bölümden oluşan 40 saatlik eğitimlerin teorik bölümün altı günde hafta içi akşam 18:30-21.00 saatleri arasında gerçekleştiriliyor. Uygulamalı eğitimler ise iki gün sürüyor. Eğitimlerin 24 saatlik teorik bölümü İş Güvenliği Uzmanı Burçin Arslanoğlu tarafından veriliyor.

Merkez Müdür İsmail Damar, “16.12.2010 tarih ve 27787 Sayılı Resmi gazete’de yayımlanan "Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik " uyarınca açılan bu kurslarda eğitim alan İnşaat ve tesisat işlerinde çalışan ustalara yetki belgesi verilmektedir. 2010 tarihinde yapılan düzenlemeyle bundan böyle şantiyede yapılacak kontrollerde, ustalar yaptıkları işe uygun yetki belgelerini ibraz etmekle yükümlü olacaklar. Belgesi bulunmayanlar çalışamayacaklardır. Bu kapsamda merkezimizce Ustalık Yetki Belgeli Kurslar açılmaktadır. Elinde belgesi bulunmayan 2010 tarihinden önce inşaat ve tesisat işlerinde çalışmış olduğunu, müteahhitten alınacak yazı veya sosyal güvenlik kuruluşundan alınacak belge ile kanıtlayıp, bu yazı veya belgelerle 1.1.2015 tarihinden önce Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü veya Belediyelere başvurarak EK-3 Geçici Ustalık Yetki Belgesi almış olanlar bu belgelerini kurslarımıza başvuru yaparken ibraz etmeleri gerekmektedir. Eğitimler sonucu verilen belgeler inşaat sektöründe çalışmak için yetki belgesi olarak kabul edilecektir. Belgesi bulunmayan inşaat sektörü çalışanlarına yönelik eğitimler bundan böyle talepler doğrultusunda gerçekleştirilecektir. Sertifika programları Ahşap Doğrama ve Kaplama, Betonarme Demir, Kalıpçılık ve Çatıcılık, Boyacı, PVC Doğrama İmalat ve Montaj Eğitimi, Yapı Duvarcılığı Eğitimi, Yapı Yalıtımcılığı Eğitimi, Yapı Dekorasyon Eğitimi, Yapı Yüzey Kaplama Eğitimi gibi eğitim dallarından oluşmaktadır. Şehircilik Müdürlüğü ve Belediyelerden Geçici Ek 3 Belgesi almak için ise son gün 31 Aralık 2014 tarihidir. Bu belgelerini alarak kurumumuza başvuran vatandaşlarımıza eğitim hizmetleri verilmeye devam edilecektir” dedi.


Milliyet