28 / 05 / 2022

Ege bölgesinde köysel dönüşüm yapılmalı!

Ege bölgesinde köysel dönüşüm yapılmalı!

EGE-KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan, bu yıl 30 milyon turist ağırlayarak 30 milyar euro turizm geliri hedefleyen Yunanistan'ın köylerde gerçekleştirdiği kentsel dönüşümle rekora koştuğunu açıkladı.EGE-KOOP Genel Başkanı Hüseyin Aslan, bu yıl 30 milyon turist ağırlayarak 30 milyar euro turizm geliri hedefleyen Yunanistan'ın köylerde gerçekleştirdiği kentsel dönüşümle rekora koştuğunu söyledi. Yunanistan'daki köylerden çok daha güzellerinin Ege'de olduğuna dikkat çekti.


İzmir'in kentsel dönüşümde hala beklenen sıçramayı gerçekleştiremediğini oysa, her yıl 1 milyonun üzerinde Türk turist çeken Yunan adalarındaki köylerin kentsel dönüşümle birer cazibe merkezi haline geldiğini belirten Aslan, Türkiye'nin de köylerde dönüşüm için hızlanması gerektiğini ifade etti. Yunanistan'da, Samos ve Sakız Adaları gibi birçok yerin alt yapıdan üst yapıya kadar kentsel dönüşümünü tamamladığını, özgün mimari ve çekim alanlarıyla turistlerin uğrak alanı haline geldiğini söyleyen Ege-Koop Genel Başkanı Aslan, "Köysel dönüşüm yalnızca turisti çeken, tatil için tasarlanan bir yapı değildir. Köydeki dönüşüm, bağlı oldukları kentlerin tüm dinamiklerini etkileyen en önemli zincir halkasıdır. Köydeki dönüşüm ile göçü önlersiniz, yeni iş alanları yaratırsınız, organik ürünler ve sanatsal çalışmalarla ekonomiyi sorunsuz canlı tutma başarısı gösterirsiniz" dedi.


Köylerdeki birçok yapı stoğunun dayanıksız, sağlıksız olduğunu söyleyen Aslan şunları söyledi: "Ege köylerindeki dönüşüm ile sürekli göç veren yapıyı tersine çevirebiliriz. İşlevini kaybeden tarım alanları yeniden düzenlenerek tekrar hayat bulur. Tarım ve hayvancılıkta gelişim hızı artacağı gibi, doğanın korunmasına da katkıda bulunulur. Kentsel yaşama alternatif yerler olacağından hem turizm gelişir hem istihdam artar. Bunlardan çok daha önemli olan ise kırsal alanlarda kültürel değerlerimiz yeniden canlanır."Hürriyet