Ege Bölgesi'ni uçuracak 11 büyük yatırım yolda!

Ege Bölgesi'ni uçuracak 11 büyük yatırım yolda! Ege Bölgesi'ni uçuracak 11 büyük yatırım yolda!

2011-2014 dönemini kapsayan Sanayi Eylem Planı'nda Ege illerini ilgilendiren 11 dev yatırım yer aldı. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, 'Bunlar kağıt üzerinde kalmayacak' dedi  Türk sanayisinin 2011-2014 dönemindeki yol haritası olarak kabul edilen 'Türkiye Sanayi Strateji Belgesi ve Eylem Planı'nda Ege Bölgesi'ni yakından ilgilendiren 11 büyük yatırım ve hedefe yer verildi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün'ün 'Bu belgeler kağıt üzerinde kalmayacak' sözünü vererek açıkladığı 72 maddelik eylem planında Ege'ye 11 müjde var.
Türkiye'yi orta ve yüksek teknolojili ürünlerde Avrasya'nın üretim üssü yapma hedefi doğrultusunda hazırlanan plana göre, önümüzdeki 3 yıl içinde İzmir-Ankara hızlı demiryolu projesinin etüt, çED ve fizibilitesi tamamlanarak inşaat çalışmalarına başlanacak. İki kent arasındaki ulaşım süresini 3 saat 20 dakikaya indirecek projenin toplam maliyeti 4 milyar 260 milyon lira olacak.

HAYATA GEçECEK
Planda ayrıca İzmir-Bandırma demiryolu inşaatının tamamlanması, hayata geçirilecek çandarlı Limanı'na demiryolu bağlantısı yapılması, Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) demiryolu bağlantı hattı inşaatının gerçekleştirilmesi, Uşak ve Balıkesir'e lojistik merkezleri kurulması, bölgedeki liman, OSB ve büyük fabrikalara özel sektör katkısı ile demiryolu bağlantı hatları inşaatları yapılması gibi büyük yatırım projelerine yer veriliyor.
Planda aralarında çandarlı'nın da bulunduğu büyük ölçekli ana limanlara yenilerinin eklenmesi için uygun liman sahalarının belirlenmesi hedefi de bulunuyor. Bakanlık, girişimcileri bu sahalara yönlendirmek için Kıyı Yapıları Master Planı çalışmasını en kısa sürede tamamlayacak.

LİMANLAR
İzmir ve çandarlı limanlarının geri sahalarında demiryolu aktarım terminalleri veya karada konteynır terminalleri kurularak, demiryolu taşımacılık anlayışından lojistik anlayışa geçilecek. Türkiye'nin AB müzakere sürecindeki 'işletmeler ve sanayi politikası' faslının kapanış kriterleri arasında yer alan 'Türkiye Sanayi Stratejisi Belgesi ve Eylem Planı'nda Ege Bölgesi'ndeki yenilenebilir enerji kaynakları da unutulmadı. Önümüzdeki 3 yılda bölgedeki rüzgar, jeotermal ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının çevre etkileri de dikkate alınarak değerlendirilmesi için çalışmalara hız verilecek.
Ege'yi Marmara ve İç Anadolu ile birlikte Türkiye'nin 3 ana bilişim üssünden biri haline getirecek Bilişim Vadileri projesinin  İzmir  ayağıyla ilgili çalışmalar da 2011 yılı içinde başlayacak.

Ergün: Gerçekçi projeler hazırladık
Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, açıklanan belgenin kağıt üzerinde kalmayacağını, çalışmalara vakit geçirilmeden başlanacağını kaydetti. Belgeyi dikkatli bir şekilde inceleyenlerin, iyi niyet temennilere değil, somut ve gerçekçi projelere yer verildiğini göreceğini ifade eden Ergün, 'Bu belgeyi 2023 yılındaki hedeflerimize ulaşmamızı sağlayacak önümüzdeki 13 yılın yol haritası olarak görüyoruz' dedi.

İşte dev projeler
1- Ankara-İzmir hızlı demiryolu çalışmaları başlayacak.
2- Ege'deki organize sanayi bölgelerine, büyük fabrikalara ve limanlara özel sektör katkısı ile demiryolu bağlantı hatları yapılacak.
3- İzmir Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) demiryolu bağlantı hattı inşaatı gerçekleştirilecek.
4- Bandırma-İzmir demiryolu inşaatı tamamlanacak.
5- İzmir ve çandarlı limanlarının geri sahasında demiryolu aktarım terminalleri veya karada konteyner terminalleri kurulacak.
6- Uşak lojistik merkezinin yapımına başlanacak.
7- Balıkesir Gökköy lojistik merkezinin yapımına başlanacak.
8- çandarlı-Hubport ulaştırma kıyı yapıları ve turizm kıyı yapıları mastır planı çalışmaları gerçekleştirilecek. Ege'de uygun liman sahaları belirlenerek, girişimcileri bu sahalara yönlendirecek çalışmalar yapılacak.
9- çandırlı Limanına demiryolu bağlantısı kurulacak.
10- İzmir'e bilişim üssü kurulacak.
11- Ege'nin rüzgar, jeotermal ve güneş gibi yenilenebilir enerji kaynakları ekonomiye kazandırılacak.

İzmir-İstanbul Otoyolu tanıtılacak

İzmir ile İstanbul arasındaki seyahat süresini 3.5 saate indirecek Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi için halkı bilgilendirme toplantıları başlıyor. Yap-işlet-devret modeliyle yaklaşık 11 milyar liraya mal olacak ve 5 yılda bitirilecek otoyolun temeli Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz Ekim ayında atılmıştı. Otoyolun yapımını üstlenen Otoyol Yatırım ve İşletme A.şž. (OYİAşž), Kocaeli, Yalova, Bursa, Balıkesir, Manisa ve İzmir illeri sınırları içerisinde proje finansmanı şartı olarak yürütülen Uluslararası çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi çalışması kapsamında halkı bilgilendirme toplantıları gerçekleştirecek.

YÖRE HALKIYLA TOPLANTI
Toplantılarda proje ile ilgili yöre halkına bilgi verilecek. Halkın görüş ve önerileri alınacak. Bu kapsamda ilk toplantı 17 Ocak 2011 tarihinde saat 14.00'te Bornova'daki Anemon Ege Oteli Balo Salonu'nda gerçekleştirilecek. Halkı bilgilendirme toplantıları 18 Ocak'ta Manisa'nın Koldere beldesinde, 19 Ocak'ta Yeniosmaniye köyünde, 20 Ocak'ta Manisa Kırkağaç'ta, 21 Ocak'ta Balıkesir'in Karacalar köyünde, 24 Ocak'ta Balıkesir'in Bakacak köyünde, 25 Ocak'ta Susurluk ilçesinde, 26 Ocak'ta Bursa'nın çördük köyünde yapılacak. Halkı bilgilendirme süreci 27 Ocak'ta Bursa'nın Ovaakça beldesinde, 28 Ocak'ta Orhangazi ilçesinde, 31 Ocak'ta Yalova'ya bağlı Kılıç köyünde ve 1 şžubat'ta Kocaeli Dilovası'nda yapılacak toplantılar ile tamamlanacak. Böylece proje ilgili vatandaşlar tarafından takip edilebilecek.
YeniAsır/SİNAN DOĞAN-ZAFER şžAHİN