Ege'de yeni turizm merkezleri

Ege'de yeni turizm merkezleri Ege'de yeni turizm merkezleri

İzmir'in Çeşme İlçesi Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, Resmi Gazete'de yayınlanarak turizm bölgesi ilan edilen Çeşme'nin Reisdere bölgesinin yüzde 80'inin 1. derece doğal sit alanı içinde bulunduğunu bildirdi.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, yaptığı açıklamada, Reisdere'de turizm merkezi ilen edilen bölgenin yüzde 80'inin 1. derece doğal sit içinde olduğunu belirtti.
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın bölgedeki bir arazide incelemelerde bulunmasıyla bölgenin turizm bölgesi ilan edilmesinin gündeme geldiğini kaydeden Tütüncüoğlu, "Bu bölgede yabancılar için konut projeleri gündeme gelmişti. Yatırım projeleri hakkında bilgimiz yok, ancak bu bölgenin turistik hareketlilik kazanması en az 2 yıl alır" dedi.
Maliye Bakanı Unakıtan, Ağustos 2006 yılında Reisdere'deki bir hazine arazisinde inceleme yapmıştı. Unakıtan, inceleme sonrası Norveç Hükümetinin emeklilerin yaşaması için talep ettiği bir konut projesinin hayata geçirilmeye çalışılacağını açıklamıştı. Unakıtan, 2 bin 500 dönümlük alanda, ilk etapta 5 bin konutun yapılmasının planlandığını açıklamıştı.
Salihli Termal Projesi
Ege bölgesi'nde turizm bölgesi ilan edilen diğer bölge olan Salihli'de ise termal turizm yatırımlarının hareketleneceği ifade edildi.
Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Talat Zurnacı, Kurşunlu Kaplıcaları ve Sard Antik Kenti'nin bulunduğu alanı kapsayan 47 bin dekarlık bölgenin termal turizm bölgesi ilan edildiğini söyledi.
 

pus