Ekonomide moralleri düzelten 4 önemli gelişme!

Ekonomide moralleri düzelten 4 önemli gelişme!

Milliyet Gazetesi köşe yazarı Güngör Uras bugün köşesinde " Bahar rüzgarı esmeye devam " başlıklı yazısına yer verdi. İşte Güngör Uras'ın bugünkü köşe yazısı..Bahar Rüzgârı esmeye devam ediyor. Haftaya iyimser başlıyoruz.


Geçen haftanın rüzgârı bu haftayı etkileyecek. Geçen hafta ekonomide moralleri düzelten önemli gelişmeler oldu.


 

1) Merkez faiz indirimine başladı

Merkez Bankası’nın yeni Başkanı, işe başladığının ertesi günü faiz koridorunun tavanında yarım puanlık bir indirim açıkladı. Bu açıklama, faiz indiriminin bundan sonra da devam edeceği bekleyişinin kapısını açtı.


Daha önceleri ‘faiz indirilmemeli, artırılmalı’ diyenler bile, şimdilerde faiz indirimi bekleyişinde. Ne var ki, Merkez’in sembolik faiz indiriminin kredi ve mevduat faizlerini nasıl etkileyeceği henüz belli değil. Henüz uygulanan mevduat ve kredi faizlerinde indirim işareti yok.


2) Konut satışları iyi gidiyor

Bu yılın ilk 3 ayında 300 bin konut satıldı. Konut satışları geçen yılın ilk 3 ayındaki satışların az da olsa üzerinde. Satışların yaklaşık yüzde 45’i yeni konut satışı. 140 bin yeni konutun 40 bini kredili, 100 bini peşin satış. Yeni konut satışlarında kredili satış oranı geriliyor. Satışların büyük bölümü peşin satış. Bir ayda İstanbul’da 10 bin, Ankara’da 5 bin, İzmir’de 3 bin yeni konut satılıyor.


3) İzmit Körfez Geçişi tamam

İstanbul -  İzmir  otoyol projesinin önemli bir bağlantısı olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü’nün son bağlantıları Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından yapıldı. 1.1 milyar dolara mal olan 1.550 metre uzunluğundaki köprü dünyanın en uzun 4’üncü köprüsü. Bayramda hizmete girecek.


4) Antalya’da Botanik Expo açıldı

Antalya’da 1.8 milyar TL yatırımla tamamlanan kongre, fuar, gezi parkı geçen hafta açıldı. Botanik temalı parkta 6.500 kişi kapasiteli kongre merkezi, 5 bin ve 800 kişilik 2 açık hava tiyatrosu, çocuklar ve aileler için gezi ve eğlence bölümleri yer alıyor. Antalya’ya yerli ve yabancı turist çekecek önemli bir yatırım olarak değerlendiriliyor.


Milliyet / Güngör Uras