Ekrem Demirtaş: Atatürk Stadyumu projemizin tartışılmasını istiyoruz

Ekrem Demirtaş: Atatürk Stadyumu projemizin tartışılmasını istiyoruzİzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 2 gün önce açıkladıkları stat ve tünel projelerine toptan karşı çıkılmasını değil, incelenmesini ve tartışılmasını istediklerini söyledi.


İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, kamuoyu ile paylaştıkları Atatürk Stadyumu ve  İzmir  Kıyı Kesimi ve Kent Merkezi Öneri Fikir Projeleri’ne yönelik katılımcılıktan uzak ve dayatmacılık olduğu yönündeki eleştirilerin doğru olmadığını belirterek, "Adı üstünde projelerimiz öneri, fikir projeleri, biz bunları kamuoyu tarafından tartışılması için açıkladık. Projelerimizi sergiliyoruz, anket düzenliyoruz. Projelerimizin hiç incelenmeden toptan karşı çıkılmasını değil incelenmesini, tartışılmasını istiyoruz. İzmir ticaretini ve kentini geliştirecek olan her konuda söz söylemek, projelerini önermek de Odamızın görevidir" dedi.


İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, geçen salı günü basın toplantısı ile açıkladıkları Atatürk Stadyumu ile yer altı tünellerini içeren İzmir Kıyı Kesimi ve Kent Merkezi Öneri Fikir Projeleri’nin kamuoyunda tartışılmasından büyük memnuniyet duyduklarını söyledi. Demirtaş, projeler tartışılırken bazı meslek odalarının itirazları olduğunu belirterek, "Projelerimiz kesinlikle dayatma biçiminde sunulan projeler değildir, bu konuda yapılan eleştiriler doğru değil. Adı üstünde öneri, fikir projesi. Amacımız bu projelerin tartışılması, üzerinde konuşulması ve kentimiz için olumlu sonuçlar alınması. Bu nedenle kamuoyuna sunduğumuz projelerimizi hem odamız zemin katında sergiliyoruz, hem de www.izto.org.tr adresli sitemizde sanal olarak sergiliyoruz, üyelerimizin ve tüm İzmirlilerin görüşlerini belirtebilecekleri anketler düzenliyoruz. Bakanlarımıza, milletvekillerimize, meslek odalarımıza, spor kulüplerine projeleri gönderiyoruz. Tüm kuruluşları ve hemşerilerimizi bu projeler üzerindeki düşüncelerini paylaşmaya çağırıyoruz" dedi.


Tünel projeleri ile birlikte "Kaynak varsa önce metro bitirilsin, uzatılsın" söyleminin de gündeme geldiğini belirten Demirtaş, "Elbette metro çok önemli bir konu ve Büyükşehir Belediyemiz bu konuda çok önemli çalışmalar yaptı, yapmaya da devam ediyor. Metronun geliştirilmesi kuşkusuz trafiği azaltır ama dünyanın bütün önemli metropollerine baktığımız zaman kent merkezlerinde trafiğin bu şekilde tüneller ile yer altına alındığı görülür. Bizim meslek odalarımızdan beklentimiz hemen ve toptan karşı çıkmak yerine projeleri incelemeleri, katkı koymaları" diye konuştu.


İzmir Ticaret Odası’nın kentin ve üyelerin ticaretini geliştirme konusunda Anayasa ile görevlendirilmiş bir kurum olduğunu vurgulayan Demirtaş, "Bu nedenle kentimiz ticaretini geliştirecek konularda, ticaretimizin önündeki engellerin kaldırılması için çalışmak, projeler üretmek bizim görevimiz. Trafiği kilitlenen, ilerlemeyen bir kentte ticareti geliştirmemiz tabii ki söz konusu olamaz. Bu sorunun çözümü üyelerimizin işlerine, kentimiz ekonomisine çok olumlu yansıyacaktır" dedi. Sporun ise son yıllarda ekonomik değeri en fazla gelişen alanlardan biri olduğunu ve bu konuda lokomotifin de futbol olduğunu belirten Demirtaş, bu nedenle İzmir’de futbol ve sporu mutlaka geliştirmek istediklerini söyledi. Demirtaş, "Ama Türkiye’nin üçüncü büyük metropolü kabul edilen İzmir’in bırakın Süper Lig’de takımı olmayışını futbol oynayacak sahası dahi olmamasını kimseye anlatamayız, bunu kabul edemeyiz. Bu bizim gençlerimize de yapılmış olan çok büyük bir haksızlık" diye konuştu.


Hürriyet