Ekrem Demirtaş: Kruvaziyer turizm gelişmeye devam edecek, endişeye gerek yok!

Ekrem Demirtaş: Kruvaziyer turizm gelişmeye devam edecek, endişeye gerek yok!Dünyanın en büyük kruvaziyer şirketlerinden MSC'nin en tepe yöneticileri ile Cenevre'de buluşan İzmir Ticaret Odas ( İTO ) Başkanı Ekrem Demirtaş, yeni sefer haberleriyle döndü.


İSVİÇRE'nin Cenevre kentinde dünyanın en büyük kruvaziyer şirketlerinden MSC'nin tepe yöneticileri ile bir araya gelen  İzmir  Ticaret Odası (İTO) Başkanı Ekrem Demirtaş, yeni sefer müjdesi getirdi. 

Demirtaş, MSC'nin yıl boyunca İzmir'e yeni gemilerle 68 sefer yapacağını belirterek, "Kruvaziyer turizm gelişmeye devam edecek, endişeye gerek yok" dedi. 


İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş. son günlerde kamuoyunda gemi turizmi üstüne herkesin bir şeyler söylediğini hatırlatarak İzmir'i hiçbir kruvaziyer firmasının pas geçmesini istemediklerini belirtti. Demirtaş, "İzmir 3 yıl üst uste Avrupa'nın En İyi Kruvaziyer Destinasyonu seçildi. Firmalar da İzmir'den çıkmak istemiyor, ama biz de 10 yıldır vaat ettiklerimizin pek çoğunu yapamadık" dedi. 


46'DAN68'E ÇIKIYOR 

İTO Turizm Müdürü Mine Güneş Kaya ile birlikte MSC Crociere Başkanı ve CLIA (Kruvaziyer Hatları Uluslararası Birliği) Avrupa Başkanı Pierfrancesco Vago, MSC Crociere CEO'su Gianni Onorato ve MSC Kurumsal Kara Turları Planlama Müdürü Gianluca Suprani ile bir araya geldiğini belirten Demirtaş, MSC'nin, geçen yıl 46 sefer ile 157 bin 90 yolcu getirdiğini haürlatü. Demirtaş, şu bilgileri verdi "MSC, İzmir'den çok memnun. MSC 2015 yılında İzmir'e devamlı olarak iki gemi koyacak ve bu gemiler düzenli sefer yapacak Bir gemi de dönemsel gelecek. Böylece 2015 yılında MSC'nin izmir'e olan sefer sayısı 46'dan 68'e yükselecek, 220 bin de yolcu getirecekler. MSC'nin 2016 programına göre İzmir'e 250 bin kişi getireceği öngörülüyor, kentimizde de yatırım yapması planlanıyor. MSC'nin bir önceki yıla göre göstereceği bu ciddi artış, İzmir'in telaşlanmasına gerek olmadığı gösteriyor. Başka firmalarla da temaslarımız sürüyor, ama ticari nedenlerle bilgileri kamuoyu ile paylaşamıyoruz." 


Kriterlerimiz uygun

¦ Kruvaziyer gemilerin gelişinde üç önemli kriter olduğunu belirten İTO Başkanı Demirtaş, bunun ilkinin gidilecek limanın güvenli olması, ikincisinin de uygun iklim koşullarına sahip örneğin soğuk iklimden gelenler için güneşli olması ve sezonunun 12 aya yayılması olduğunu söyledi, izmir'in bu iki şartı da başanyla karşıladığını belirten Demirtaş, şunlan söyledi;


MALİYET SORUNU

"3'üncu kriter de yolcu başı maliyetin diğer limanlara gore daha ekonomik olması. 

Biz odamızın katkısıyla kent olarak yıllarca kriterlerin karşılanmasını sağladık. 

Ama son iki yıl ekonomik bir liman olamadık. Çünkü diğer ülkelere kıyasla pahalı sağlık sıhhiye hizmeti yanı sıra geminin limana yanaşmaya yardım hizmeti için iki römorkör almaya başladık, iki römorkör ve fener ücreti nedeniyle pek çok şüketin gündeminden çıktık. Elbette devlet verdiği hizmetin parasını alacak, ama çok yüksek rakamlar üe hizmet parası alınması gerçekten çok yanlış ve bizi çok olumsuz yönde etkiliyor" dedi. 


Hürriyet Ege