Ekvator Ginesi Devlet Başkanı'na 30 milyon dolarlık Türk mobilyası

Ekvator Ginesi Devlet Başkanı'na 30 milyon dolarlık Türk mobilyası

Ekvator Ginesi Devlet Başkanı, başkanlık sarayına Türkiye'den mobilya istedi.


Afrika'nın petrol zengini ülkelerinden Ekvator Ginesi'nin Devlet Başkanı Teodoro Obiang Nguema, iç mimarlarının önerisiyle yeni inşa edilen 90 bin metrekarelik başkanlık sarayında kullanılacak mobilyaların Türkiye'den alınmasını istedi.

Devlet Başkanı'nın Türkiye'ye gelen danışmanları İstanbul'daki 8 firmadan teklif aldı. Gönderilen mobilya fotoğraflarına bakan devlet başkanı, Nişantaşı'ndaki Kıral Mobilya'ya 2 milyon dolarlık sipariş verdi.

Mobilyaları beğenen devlet başkanı, daha sonra yeni inşa edilen köşkü, bir evi, yazlık villası ve 10 bakanlık binasında kullanılacak mobilyaları da aynı firmadan almaya karar verdi. Perdeler, şamdanlar, vazolar, aynalar, havlular, nevresimler bile Türkiye'den gönderilecek. Bu siparişlerle Türkiye'den Ekvator Ginesi'ne 30 milyon dolar değerinde 2 bin parça mobilya ve ev eşyası gönderilecek. Kıral Mobilya'nın Yönetim Kurulu Başkanı İdil Kıral, "Referansımız genişledi. Artık Suudi Arabistan'dan bile müşterilerimiz var" dedi. 2 bin parça mobilya arasında saray için 8 kanepe, çalışma masası, 5 yemek odası takımı, 5 yatak odası takımı, Sarayın toplantı salonu için de 27 metre uzunluğunda toplantı masası ve 50 deri döşeme koltuk bulunuyor. Ayrıca çok sayıda küçük parça da gönderilecek. 

Selçuk YAŞAR / Hürriyet