Eminevim'den elbirliğiyle ev

Eminevim'den elbirliğiyle ev

'Elbirliği' kampanyasıyla 18 yılda ortalama 55 bin aileyi otomobil sahibi yapan Emin Otomotiv, şimdi de binlerce vatandaşı ev sahibi yapmayı amaçlayan kardeş kuruluşu 'Eminevim' ile gündemde.

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Eminevim konut sahibi olmak isteyenlerin kira öder gibi taksitle ve faizsiz evlerini almalarını sağlıyor. Sistemin nasıl işlediğini Eminevim Yönetim Kurulu Başkanı Emin Üstün'le konuştuk.

 
Uzun vadelerle faiz ödemeden kira öder gibi üyelerimiz arasında sırayla konut veya işyeri sahibi olmalarını sağlıyoruz. Sıralama noter huzurunda kura yöntemiyle yapılıyor. Yaptığımız uygulama aslında yüz yıllardan bu yana yapılan imece usulünün konut alanına yansıması. Biz halk arasında sıklıkla düzenlenen altın günlerini otomobil ve ev alımına uyguluyoruz. Bu yüzden sistemimize 'Yeni nesil altın günü' diyoruz. Bu sistem sayesinde vatandaşımız evini veya otomobilini karlı bir şekilde alabiliyor. Bizim sistemimiz bir dayanışma örneği. Bugün ev almak isteyen 100 kişi kendi imkanlarıyla bir araya gelmek istese gelemez. Gelse bile sistem sağlıklı bir şekilde yürümez ve o grubun üyeleri türlü sıkıntılarla karşılaşır. Fakat bu organizasyon bir firma tarafından düzenlendiğinde, firmanın başlıca amacı sistemin sağlıklı bir şekilde işlemesini sağlamak.

Konut alımında elbirliğinin avantajları nelerdir? 
Bu yüzden üyelerimizin istekleri bizim için son derece önemli. Biz karşılaşacağımız sorunları bertaraf etmek ve bu sistemi cazip hale getirmek için gereken bütün kolaylıkları sağlıyoruz. Kısaca bu sistemin avantajlarını sıralayacak olursak her şeyden önce sistemimizde faiz yok. Evinizi Türkiye'nin her yerinden alma imkanı sunuyoruz. Kişi teslim tarihi geldiği zaman kendi beğendiği evi tapulu olmak kaydıyla bize sunuyor. Biz o kişi adına evi satın alıp teslim ediyoruz. Sistemimiz en başta düşük ve orta bütçeli vatandaşımıza hitap ediyor. Fakat bu demek değildir ki yüksek bütçeli kişiler bu sistemden karlı çıkmaz. Aksine bu sitem onlar için de son derece avantajlı ve karlı bir sistem. Sırası gelmeyen üyelerimiz kirada oturmaya devam ettikleri için biz onlara evlerine geçene kadar kira yardımı yapıyoruz. Haliyle kişi evine geçene kadar grubundan kira yardımı alıyor. Sistemimiz tamamen şeffaf ve esnek bir yapıya sahip. Üyemiz kendi imkanlarına göre dilediği zaman sistem içerisinde ödemelerinde değişiklik yapabiliyor.

Mesela 100 bin YTL'lik bir ev bu sistemde nasıl alınır?
Öncelikle kişi ne kadar bir ev almak istediğine karar veriyor. Bu rakamı kendisi belirliyor. Daha sonra ödeyebileceği taksitleri söylüyor. Biz de ona uygun seçenekler sunuyoruz. Dilediği ödeme planını seçiyor. Başlangıç itibariyle yüzde 10 peşinat istiyoruz ve geriye kalan rakamı taksitlere direkt bölüyoruz. İşin en heyecanlı kısmı bundan sonra başlıyor. Her ay düzenlediğimiz noter huzurunda gerçekleşen çekilişimize katılıyor ve bundan sonrası tamamen nasip kısmet. Gruba dahil olan üyelerimizden bazısı evini erken alırken bazısı daha sonra alıyor. Biz aradaki adaleti sağlamaya yönelik kira yardımı uygulamasını yaptık. Bu uygulamayla evini ilk alanlar daha sonra alacak üyelere kira yardımında bulunuyor. Dolayısıyla evini geç alan üyelerimiz de ucuza mal etmiş oluyor. 

(Yeni Şafak)

pus