Eminönü için 'dönüşüm projesi modeli' geliştiriliyor!

Eminönü için 'dönüşüm projesi modeli' geliştiriliyor! Eminönü için 'dönüşüm projesi modeli' geliştiriliyor!

Fatih Belediye Başkanı Demir, " Tüm iş adamlarımızı Tarihi Yarımada'ya yatırıma davet ediyorum. Bu süreçteki en önemli paydaşlarımız sizsiniz " şeklinde ifadelerde bulundu.


Fatih Bölgesinin İstanbul'un cazibe merkezi olan tarihi yarımadanın da içinde bulunduğu çok değerli bir alanda bulunduğunu ifade eden Demir, "Bu Bölge, Şehrimizin tarihi, ticari ve turistik merkezi. Her yıl 10 milyon kişinin ziyaret ettiği İstanbul'da turistlerin ilk adresi. On binlerce tarihi esere ev sahipliği yapan Yarımada'yı yılda 8 milyonu aşkın yabancı turist geziyor. Gece nüfusu 430 bin olan Yarımada'nın ticari hacminden dolayı gündüz nüfusu da 2 milyona kadar yükseliyor. En kıymetli hazinelerinden biri olan Kapalıçarşı ise, adeta dünyanın da göz bebeğiÖ Tüm bu değerleriyle Tarihi Yarımada, genel olarak İstanbul turizminin gelişmesi anlamında da, önemli bir rol üstleniyor" diye konuştu. 

11 yıldır dünyanın çok sayıda Kenti'ni inceleyerek, şehir uzmanlarıyla, akademisyenlerle tartışarak bir Eminönü Bölgesi için bir "Dönüşüm Projesi Modeli" geliştirdiklerini belirten Mustafa Demir, bu model arayışlarında; hem mevcut tarihin ve değerin korunup kollanmasını, hem yoğunluğun azaltılması ve çarpık yapılaşmaya son verilmesi suretiyle Şehrin kazanmasını temel hedef olarak ele aldıklarını belirtti. 

Fatih Belediyesi'nin öncülüğünde gerçekleştirilecek Yerel Yönetim düzenlemeleriyle, Tarihi Yarımada'daki mevcut tarihi hanların restore edilerek turizm tesisine dönüşümüne, tarihi özelliği olmayan ancak eski imar planlarına uygun olarak yapılaşmış çarpık binaların ise yıkılarak yeni imar planları doğrultusunda yeniden inşa edilmesi koşuluyla pansiyon, restaurant, işletmesine dönüşümüne olanak sağlanacağına dikkat çeken Başkan Mustafa Demir "Böylece Tarihi Yarımada, barındırdığı tarihsel, sosyal, konumsal ve yapısal özelliklerinden kaynaklanan avantajlarının değerlendirilmesiyle, bu avantajlarının tüm Bölgeye yayılmasıyla bir cazibe merkezi haline dönüşecek" dedi. 


Hürses