Emitt Fuarı'nda Ankara'nın tanıtımı yapılacak!

Emitt Fuarı'nda Ankara'nın tanıtımı yapılacak!Ankara, bu yıl 19.’su düzenlenecek dünyanın 5. büyük turizm fuarı EMITT fuarına yine Ankara Kalkınma Ajansı koordinasyonunda hazırlanıyor...


Ankara, bu yıl 19.’su düzenlenecek dünyanın 5. büyük turizm fuarı EMITT fuarına yine  Ankara  Kalkınma Ajansı koordinasyonunda hazırlanıyor.

Ankara, 22-25 Ocak 2015 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na (EMITT) hazırlanıyor. Bu yıl 19.’su düzenlenecek fuarda, Ankara tarihi ve kültürel yönleri ile tanıtılacak. Ankara Kalkınma Ajansı koordinasyonunda yürütülen hazırlık çalışmalarına ilişkin olarak 6 Ocak 2015 tarihinde Ajans binasında bir toplantı yapıldı. Toplantıya, Büyükşehir Belediyesi, İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve çeşitli ilçelerden temsilciler katıldı. Toplantıda, bu yıl EMITT’te hazırlanması planlanan Ankara standı ve sergilenecek görsellere ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi 2. Salon’da 2715 nolu alanda 234 metrekarelik bir alanda bulunan Ankara standı, Ankara Kalkınma Ajansı, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve katılımcı ilçeler ile bir destinasyon halinde tanıtılacak. Ankara Kalkınma Ajansı, fuara Ankara Kalesi, orijinal tarihi Ankara evi ve sokak lambalarının bulunduğu, adeta canlı bir Ankara izlenimi sağlayacak standı ile katılacak. Bunların yanı sıra Ankara Kalkınma Ajansı, Ankara kiosku ile arka planı Ankara fotoğraflarından oluşan ve yöresel kıyafetler eşliğinde Ankara hatırası fotoğraf çektirme alanı oluşturacak ve hat sanatı gösterimleri düzenleyecek.

Fuar süresince Nallıhan ünlü iğne oyasını ve kozadan ipek çekimini, Kızılcahamam bazlama, tarhana ve erişte gibi yöresel ürünlerini, Beypazarı telkâri ustalarının el emeği ile oluşan ürünlerini, Büyükşehir Belediyesi ebru sanatını, Haymana ise deri sanatının nadide örneklerini sergileyecek. Ayrıca Ankara standına katılan diğer ilçelerin tarihi ve kültürel zenginliklerini sergileyecekleri alanlar oluşturulacak. Tarihi ve kültürel zenginlikleri ön plana çıkaran standı, ürünleri ve uygulamaları ile dünya turizmine tanıtılacak olan Ankara, EMITT Fuarı’nda Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerle buluşacak.

EMİTT Fuarı ile ilgili bilgi veren Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, Ankara Valiliği’nin öncülüğünde fuara katıldıklarını belirtti. Ankara’nın turizm potansiyelinin tanıtılması için tüm imkanların devreye sokulması gerektiğine dikkat çekti.


“EMITT TURİZM VE SEYAHAT FUARI ANKARA’NIN TANITIMI AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ BİR FIRSATTIR”

Şayık, "Bizler kamu kurumları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve turizm işletmeleri olarak Ankara’yı tarihiyle, turistik yerleriyle, el sanatlarıyla, yöresel yemekleriyle ve diğer bütün zenginlikleriyle çok iyi tanıtmalıyız. EMITT Turizm ve Seyahat Fuarı bu açıdan çok önemli bir fırsattır. Dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından turizm profesyonellerinin ve tatil severlerin beğenisine Ankara’nın güzelliklerini sunmalıyız’’ ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz yıllarda yine Ankara Kalkınma Ajansı koordinasyonunda yürütülen tanıtım çalışmaları ile Ankara standı büyük ilgi görmüştü. Ayrıca, Ankara standı bu seneki fuarın en prestijli standı olmaya aday olacak. 22 Ocak 2015 Perşembe günü TÜYAP Beylikdüzü Fuar ve Kongre Merkezi’nde saat 11.00’de açılışı yapılacak fuar, 25 Ocak 2015 Pazar günü saat 18.00’de kapılarını ziyaretçilere kapatacak.


Milliyet